צפה בגרסא המלאה : נקודה למחשבה- חליבה התעללות או חלק מתחביב?

bh
Monday 29/12/2008, 20:50
נקודה למחשבה- חליבה התעללות או חלק מתחביב?

עיון זריז בפורום מעלה כי רבים מבין החובבים מתהדר בחליבות רבות עד שנראה כאילו יש מעין "תחרות" מי יחלוב יותר נקבות יותר פעמים יותר דגיגים.
יש לי תחושה שבשלב כלשהוא החובבים איבדו את ההנאה מהתחביב גידול דגים, רביה, גידול הדגיגים וכד' ויש מרדף אחר "העושר".
כמובן, שמי שמצפה ל"התעשר" ממכירת דגיגים טועה ובגדול, יעידו על כך מרבית המגדלים. אולם לא זו השאלה שכן גם אם ניתן לעשות "כמה שקלים" ממכירת דגיגים האם הדבר מצדיק את ההתעללות בנקבות הנחלבות?האם הרצון להרוויח כסף נותן לנו את הזכות לפעול בצורה אכזרית זו ולהוציא מפי נקבה מחזיקה את הביצים/לאוורות/ דגיגים?
אשמח לשמוע דעות בנושא

bh
Monday 29/12/2008, 20:53
הנושא הועלה בפורום טרופאוסים כיוון שבגלל הפופולריות של הדגים הללו נקבות הטרופאוסים סובלות הרבה.
למען ההגינות אודה שפעם אחת חלבתי נקבת רד קסזה ואחרי שהתברר לי במה כרוך הדבר לא חזרתי לעשות זאת שוב

פיליפ
Monday 29/12/2008, 21:55
זו התעללות לשמה.....ממש כמו אחזקתם באקווריום.

levi
Monday 29/12/2008, 22:21

עיון זריז בפורום מעלה כי רבים מבין החובבים מתהדר בחליבות רבות עד שנראה כאילו יש מעין "תחרות" מי יחלוב יותר נקבות יותר פעמים יותר דגיגים.
יש לי תחושה שבשלב כלשהוא החובבים איבדו את ההנאה מהתחביב גידול דגים, רביה, גידול הדגיגים וכד' ויש מרדף אחר "העושר".
כמובן, שמי שמצפה ל"התעשר" ממכירת דגיגים טועה ובגדול, יעידו על כך מרבית המגדלים. אולם לא זו השאלה שכן גם אם ניתן לעשות "כמה שקלים" ממכירת דגיגים האם הדבר מצדיק את ההתעללות בנקבות הנחלבות?האם הרצון להרוויח כסף נותן לנו את הזכות לפעול בצורה אכזרית זו ולהוציא מפי נקבה מחזיקה את הביצים/לאוורות/ דגיגים?
אשמח לשמוע דעות בנושא

אני מסכים אם מה שאתה כותב חשבתי על כך ביני לבן
עצמי,אחרי שפעם אחת חלבתי נקבה אחת חושבני להבאה
לא לעשות זאת אם כי פעמים נקבות מחזיקות סובלות מהצקות
של זכרים או דגים אחרים אבל בהחלט זו נקודה למחשבה.

Sprungster
Monday 29/12/2008, 22:25
חליבה יוצרת יותר דגים בשבי משמע פחות דייג בטבע. מטרתו של כל זן על פני כדור הארץ היא להתרבות כמה שיותר.

לפתוח לדג את הפה כמה שניות זאת לא בדיוק התעללות כל עוד אתה יודע מה שאתה עושה..

אביעד
Monday 29/12/2008, 22:50
אני הייתי עורך את השאלה ומוריד את הקטע הכספי, אין שום קשר לדיון....
לעיניין החליבות, כך או כך המצב לא טבעי לנקבה.
נקבה שמחזיקה לכל התקופה נחלשת מאד, סובלת מהצקות ולעיתים גם מתה(יכול להסביר את מה שהיה אצלי).
עם זאת הנקבות שנחלבו, צריך מעט מקצועיות, חזרו לעצמן דיי מהר והתאוששו.
אף מקרה לא נעים...

killer
Monday 29/12/2008, 22:50

אשמח לשמוע דעות בנושא

רבים חולבים ובמיוחד חולב מי שרוצה למכור את הדגיגים.
לחלוב ולמכור דגיגים זה לגיטימי לגמרי , אפשר לפחות לכסות חלק מעלויות התחביב שלא זול במיוחד , אבל להתעשר מזה אף אחד לא יתעשר זה בטוח.
מצד שני אפשר לתת גם לנקבות לפלוט לבד ולא לחלוב כלל , את הדגיגים ששורדים לך בקיבוצי אתה יכול לאסוף מייד פעם וגם אותם למכור.
לגבי התעללות בנקבה - נכון שחליבה היא לא דבר טבעי.
בטבע הן פולטות לבד ואף אחד לא חולב אותן , למעשה הנקבות דואגות לדגיגים גם לאחר שהן משחררות אותם מהפה ומחזירות אותם בשעת סכנה , עד שהדגיגים מספיק גדולים מלהיכנס לפה הנקבה.
החליבה אכן יוצרת סטרס מסוים לדג , אבל אם חולבים בצורה עדינה , נכונה ומהירה ומסיימים את החליבה בתוך שניות , הנקבה תתאושש מזה בקלות יחסית.

חליבה יוצרת יותר דגים בשבי משמע פחות דייג בטבע. מטרתו של כל זן על פני כדור הארץ היא להתרבות כמה שיותר.

זו עוד נקודה חשובה מאוד.
במידה ויש תפוצה גדולה יותר של דגי השבי , כך יהיה פחות איסוף של דגי טבע והקטנה של הסיכוי לזנים נכחדים בטבע עקב מעשי האדם (איסוף דגים למכירה ,דייג למאכל)

יניר-עובדיה
Monday 29/12/2008, 22:57
רבים חולבים ובמיוחד חולב מי שרוצה למכור את הדגיגים.
לחלוב ולמכור דגיגים זה לגיטימי לגמרי , אפשר לפחות לכסות חלק מעלויות התחביב שלא זול במיוחד , אבל להתעשר מזה אף אחד לא יתעשר זה בטוח.
מצד שני אפשר לתת גם לנקבות לפלוט לבד ולא לחלוב כלל , את הדגיגים ששורדים לך בקיבוצי אתה יכול לאסוף מייד פעם וגם אותם למכור.
לגבי התעללות בנקבה - נכון שחליבה היא לא דבר טבעי.
בטבע הן פולטות לבד ואף אחד לא חולב אותן , למעשה הנקבות דואגות לדגיגים גם לאחר שהן משחררות אותם מהפה ומחזירות אותם בשעת סכנה , עד שהדגיגים מספיק גדולים מלהיכנס לפה הנקבה.
החליבה אכן יוצרת סטרס מסוים לדג , אבל אם חולבים בצורה עדינה , נכונה ומהירה ומסיימים את החליבה בתוך שניות , הנקבה תתאושש מזה בקלות יחסית.

זו עוד נקודה חשובה מאוד.
במידה ויש תפוצה גדולה יותר של דגי השבי , כך יהיה פחות איסוף של דגי טבע והקטנה של הסיכוי לזנים נכחדים בטבע עקב מעשי האדם (איסוף דגים למכירה ,דייג למאכל)

:up:

killer
Monday 29/12/2008, 23:15
אגב היה דיון לא מזמן שעסק בנושא החליבות , לא בהכרח של טרופאוסים :

הזמנה לדיון-לחלוב או לא? (http://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=138287)

Chief
Monday 29/12/2008, 23:26
אני לא מסכים שמדובר בהתעללות, לפחות לא אם זה מישהו שיודע מה לעשות ואיך לעשות.
גם לא נראה לי שמישהו יכול להתעשר ממכירת דגיגים (חוץ אולי מאביעד :hair: - סתם סתם..)
סה"כ טבעי שהדגים יתרבו, גם אם בסוף נחלוב או לא, ויש אנשים שלא רוצים\יכולים לגדל את הדגיגים, ואך טבעי שיחזירו חלק מהוצאות הטיפול השוטף ע"י מכירת הדגיגים.

העמלץ /בני גולשה ז"ל
Tuesday 30/12/2008, 07:16
זו התעללות לשמה.....ממש כמו אחזקתם באקווריום.

:up::up:

בני

elic
Tuesday 30/12/2008, 09:42
אני אישית לא חלבתי מעולם, לא חולב ולא אחלוב אף פעם כך שאני חף מכל אינטרס
ועדיין זה נשמע לי כמו סוג של התייפייפות !
אתה עד כדי כך דואג לדגים - תשאיר אותם באגם ! ואין לזה שום קשר לעניין מסחרי.

amir1305
Tuesday 30/12/2008, 09:52
אתה עד כדי כך דואג לדגים - תשאיר אותם באגם ! ואין לזה שום קשר לעניין מסחרי.

:up:

אני חולב כי אני נהנה. לא חושב בכלל על למכור. יעשה אותי יותר מאושר למסור מאשר למכור... כך אני... (אני מקווה שמישהו לא יצטט את ההודעה הזו עוד כמה חודשים...)
גם כך, כל כך הרבה כסף אני מוציא על התחביב הזה ש"כיסוי העלויות" הוא משני עד זניח.

אין מה לחפש "עושר" בתחביב הזה. "עושר" לא מוצאים בתחביב או בעבודה אלא במקומות אחרים...

אביעד
Tuesday 30/12/2008, 09:54
כ"כ התעשרתי שעכשיו בני שוטף לי את היגואר בחוץ....
הבעייה שכשיסיים, אפילו כסף לתה עם 1.5 סוכר לא נשאר:hair:
elic- כמו שכבר אמרתי, הצדק איתך.

bh
Tuesday 30/12/2008, 10:32
פתחתי את האשכול כדי לשמוע דעות שונות בנושא. אני אכן משאיר את הדגים באגם וקונה לכל היותר f1.אין שום התיפיפות בדבריי ואין גם מקום לתגובות נלהמות כאלה ואחרות אבל אני לא מנסה לחנך איש ומי שלא חונך כנראה שלא יחונך.
התיפיפות אם יש, ישנה בטענה שאין שום קשר לכסף, שהרי אם אין קשר מדוע חולבים ? בשביל הכיף? שטויות. מה עוד שהמחירים מרקיעים שחקים ואלו דובר באמת בתחביב נטו לא היה נוצר מצב שמוכרי הדגיגים היו מתעקשים על סכום כזה או אחר או מישרים קו במחירי הדגיגים.
שוב, אני מביע את דעתי הפרטית בלבד, לגיטימי שאחר יסבור אחרת, אבל לדעתי העובדות בשטח מתארות מצב אחר ממה שנטען.:wink:

Sprungster
Tuesday 30/12/2008, 10:42
BH, חלבתי סביבות ה-1000 דמסונים עד היום מ-25 נקבות שונות. כסף לא ראיתי...להפך...האוכל שלהם עלה לי יותר. זה חלק מהתחביב...לראות הטלה...לראות אותה מחזיקה שבועיים, לחלוב דגיגים, לגדל אותם, למכור אותם (תאמין לי אתה מפסיד כסף על הגידול) ואז אולי לראות את הדגיגים שלך מתרבים אצל מישהו אחר. יש בזה סיפוק.

את העלויות פרלון בפילטר של הדגיגים לא תכסה :brow:

אביעד
Tuesday 30/12/2008, 10:45
תשמע, עץ למחירי הדגיגים היה כאן לא מזמן...
קבל:
http://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=146463
חפר לעומק.

ועץ בעד/נגד חליבות היה גם....
קבל:
http://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=138287

ברשותך לא נמשיך את הדיון הפורה בעץ טרי ורענן שיעמיס סתם על הפורום, אלא נמשיך/תמשיך במלאכת הקודש במי מן העצים הנ"ל.

bh
Tuesday 30/12/2008, 10:57
כנראה שלא הובנתי נכון, אין לי ספק שלא ניתן להרוויח כסף ממכירת דגיגים, מה שטענתי שאחרים סבורים ככה ובגלל זה פועלים כפי שפועלים.
תודה על הדעות השונות ואין לי כל כוונה להמשיך במלאכת הקודש או בענין בכלל

תודה

אביעד
Tuesday 30/12/2008, 11:13
אין בעיה להמשיך רק ע"מ לרכז מאמץ, עשה זאת בעצים הנ"ל.
אם יש לך מה לתרום ולחדש, אדרבא.
**ננעל- ע"מ להימנע מכפילויות**

פיליפ
Tuesday 30/12/2008, 11:15
תנעל פיזית....לא רק במילים או שאתה רוצה שאני אעשה זאת בשבילך? :brow: