צפה בגרסא המלאה : זן ואמנות אחזקת האקווריום (פוצל מדיון בנושא סן קוראל)

אורן
Friday 10/05/2002, 18:37
רוב האקווריום שלי מצוייד באלמוגי SPS כגון אקרופורות ,פסילופורות מונטיפורות ,צדפות אלמוגי בריין , אלגנטס , בבלים ועוד כמה אלמוגים קשים ורכים
כגון קסניות שונות , ילו פונגיות ,צנרינות, פוליפים , זאונטידים , פטריות
והרשימה עוד ארוכה

לגבי יופי זה עניין של טעם בלבד.

זה בדיוק כמו אקווריומים מתוקים עם האוכל בא התאבון - מתחילים עם גופים ושמרלה ומסיימים בדגים קשים יותר לגידול ושאין אצל אף אחד אחר .

יש כאלה שנהנים מהאתגר לחסוך בציוד (מקרר מקלקר ,מלח בישול ,פילטר מקומקום ישן ועוד שטויות) ולראות עד כמה הם יכולים למשוך את אורך הרוח והסבלנות של בעלי החיים באקווריום
ויש כאלה שנהנים מהגידול וההתקדמות בגידול האקווריום .

ריף דורש טיפול אהבה והרבה כסף - אין קיצורי דרך.

לדעתי למי שאין כסף להשקיע בריף או שיסתפק בדגים .

נ.ב
אני מתנצל מראש אם מישהו נפגע ממה שכתבתי . זו דעתי בעניין.

benrokh
Friday 10/05/2002, 18:50
היום בארץ לרבים אין הרבה כסף (או כמו שדג זאב כתב: "בבנק האפסים לא בצד הנכון של הנקודה") אז מה זה אומר שהם אינם מסוגלים להחזיק ריף?

אורן
Friday 10/05/2002, 19:01
ב ד י ו ק

למה אתה לא קונה מרצדס ???? כי אתה לא יכול . ואם היית מקבל מרצדס בחינם
אתה לא היית יכול להחזיק אותה נכון ??( ביטוח טיפולים וכו')
לאחר שנה המרצדס לא תהיה שווה כלום.

אז ככה זה לגבי אקווריום ריף.

מקווה שהבנת את כוונתי .

benrokh
Friday 10/05/2002, 19:49
אז קונים (או מקבלים) מכונית פשוטה יותר ודואגים לתחזק אותה (הכל בתנאי שיש רישיון-לכל המבין) ובסופו של דבר כשצוברים ניסיון וכסף קונים מכונית טובה יותר!

AYahoo
Friday 10/05/2002, 20:16
אורן אני מסכים איתך חלקית... ריף דורש המון אהבה והמון טיפול... לגבי הכסף, כולנו ישראלים... כולנו מחפשים איך לחסוך... לגבי העובדה שריף חייב כסף זה לא נכון.. לי יש הסדר עם כל בעל חנות רציני באזור וסידורים מפה ועד הודעה חדשה... בנוסף חלק מהציוד שלי (רובו) בניתי והרכבתי במו ידי...

בנוסף אלמוגים כל להרבות ולפזר באקווריום (חלק ואני בטוח שאם יש לך שנה + אקווריום שמת לב לנקודה זו) אז אין ספק שצריך כסף... אבל יש מקומות שבהם ניתן לחסוך.

eran_c
Friday 10/05/2002, 20:22
הדיון הזה הוא דומא מצויינת לאופי של הישראלים

רק מחפשים איפה לחסוך אבל ממש יצירתיים!

AYahoo
Friday 10/05/2002, 20:24
נכון... רוב המיליונרים הגיעו לשם כי חסכו :)

אורן
Friday 10/05/2002, 21:41
ידידי היקר AVAHOO
אני לא יכול ללמד אותך איך הופכים למליונר (השיטות שמורות במערכת).
אף אחד לא הפך להיות מליונר בכך שהוא חסך שקל או שתיים
נהפכים להיות מליונרים ע"י עבודה , רעיון , יוזמה וביצים(הדגש על הביצים)
בהצלחה .

לגבי בעלי החנויות אני מכיר את כולם אישית ותאמין לי אף אחד לא מוכר לך מוצרים במחירי הפסד .הסדר או לא הסדר

מפרק חלבונים עולה כסף , מקרר עולה כסף , הזכוכית עולה כסף , הארונית עולה כסף , המנורות (מאטל) עולות כסף , המשאבות עולות כסף , הסאמפ עולה כסף ,
הצנרת עולה כסף , הסלעים (אינדונזים) עולים כסף , משאבות הגלים עולות כסף
הקלציום ריאקטור עולה כסף , ה - PH קונטרולר עולה כסף , המלח עולה כסף ,
אוסמוזה הפוכה עולה כסף
ולא נשכח את ההוצאה הקבועה יוד , סטרונטיום , טרייס אלמנט לאלמוגים רכים וקשים, אוכל לאלמוגים , אוכל לדגים , עוד תוספות שונות (כל אחד ופינוקו הוא)
לא לשכוח חשמל , תמותת דגים ערכות בדיקה ועוד...

AYahoo
Friday 10/05/2002, 21:55
א. אם אתה מליונר.. אני שמח בשבילך.. הלוואי ושיהיה לך רק טוב.
בנוסף הרבה אנשים כן חוסכים "שקל שניים" ובכך צוברים ממון כזה או אחר..

לא ממש משנה כל זה.. ואני לא מתכוון להסביר לך איך חוסכים ואיפה אני יכול לקצץ עלויות... אני לא אמרתי אף פעם שחנות מוכרת לי בהפסד.. אני אמרתי ש - "אז אין ספק שצריך כסף... אבל יש מקומות שבהם ניתן לחסוך."

זה הרעיון הכללי, אם אתה רוצה ללכת ולשפוך כסף סתם.. תהנה, אני דוגל יותר בשיטה של להוציא כשצריך.. ולחשוב על דרכים נוספות בכדי לחסוך...

אורן
Friday 10/05/2002, 22:07
מתי תבינו שזה לא סתם
אף אחד לא מעוניין לזרוק כסף לפח
אבל ישנם דברים שהם פשוט מאוד חובה באקווריום ובהם אי אפשר לחסןך .

מעטים האנשים שמחזיקים אקווריום ריף בארץ ועוד יותר מעטים האנשים שהצליחו לעבור את השנה הראשונה .

אז לכן ישנם 2 ברירות
1. או שהאקווריום שלכם בן פחות משנה וחצי
2. או שאתם מגדלים אלמוגי עור וזורקים עוד יותר כסף על אלמוגים שמתים לכם

אין דבר כזה מזל באקווריום
- ואל תספרו לי שבגלל שלא הייתם בבית מת לכם הדג - זה עובד על נשים וחברים

dolphitec
Friday 10/05/2002, 22:07
אין ספק ולדעתי אין כלל חולק שמדובר על תחביב לא זול במיחד אפילו יקר בלשון המעטה. הויכוח יכול להמשך למצח אולם צריך לזכור שלמי שאין מוגבלויות כלכליות יוכל להרשות לעצמו כל גודל של אקווריום עם מה שרק יחפוץ בתוכו עם הציוד הטוב והיקר ביותר, מי שיותר מוגבל יאלץ להסתפק באקווריום קטן יותר ומוגבל יותר.
עם זאת זה לא יהיה נכון לומר שחייב כל דבר לקנות בחנות ובכל מחיר נדרש.
באקווריום שלי כל מה שיכולתי לבנות במו ידי כך עשיתי ולא רק כדי לחסוךך עלויות, הדבר גם כייף לכשלעצמו, אבל יש דברים שאין מה לעשות, אי אפשר להרכיב לבד בבית (כמו ראש כוח למשל) ואותם חייב לקנות.
ד.א.
מי שטייל במזרח הרחוק ראה שאפשר לתחזק ריפים מדהימים מבלי להשתגע עם הוצאות של אלפי דולארים על ציוד.

AYahoo
Friday 10/05/2002, 22:16
אורן... אני לא יודע מי מכר לך את הדברים האלו שאתה אומר.. אבל אני ממש לא מסכים עם הרוב...

חייבים מזל בריף ולא משנה מה תגיד יש לי ידע רב באלמוגים לגבי מחזור החיים, אנטומיה, אוכל, צרכים ומה שלא תרצה.. אני מגדל ריף כבר כמה שנים.. אני יכול להגיד לך שנתקלתי בדברים שלא יאמנו.. אפילו אתה בעצמך אמרת שקשה מאוד להחזיק Blue Powder, אבל אני יכול להראות לך ריף שיש בו למעלה מ 5... לפעמים צריך מזל.. לי יש חבר שקנה נתחן צהוב.. וקנה סגול לאחר מכן.. הצהוב הרג את הסגול.. כאשר אני עשיתי בדיוק אותו הדבר, אצלי שניהם חיים נהדר...

בריף 90% ידע והשקעה.. אבל בלי ה 10% של המזל לא יהיה לך ריף, אתה יכול לא להסכים עם העובדה, אבל בכל אופן זה מה שנכחתי לראות עם הזמן.

לגבי העליות, את המפרק חלבונים שלי אני בניתי.. את הסטאנד והארון אני בניתי... אפילו Calcium Reactor הרכבתי.. משאבת גלים בניתי.. ככה שניתן לחסוך המון.. הכל שאלה של רצון (אפילו יצא לי חרוז) ולגבי האיכות של מה שבניתי היא הרבה יותר טובה ממה שתשיג בחנויות בארץ. :P

benrokh
Friday 10/05/2002, 22:56
לפני כמה זמן קראתי על החזקת האלמוגים לפני חצי מאה
לא היו כל מיני מטאלים ולא מערכות גלים ולא כלום!
איך הכל פעל? באותה דרך כמו שהיום פועלים נאנו ריפים!
1) יצירתיות
2) ניסיון
3) מזל
ותאמין לי זה פעל! הפילטרציה היחידה היתה בסך הכל סלעים חיים ולא בכל מקום היה סאמפ וראש כך ומפרק חלבונים וכו' וזה פעל שנים!
כמה זה עלה? כ1000 דולר לאק' באורך של כמטר וחצי
והאם הזכרתי שהיו בו גם סאן קורלים? בדיוק כמו שיש למעלה!(בתמונה)

אורן
Saturday 11/05/2002, 01:29
כנראה לא קראת נכון
הדרך היחידה לפני 50 שנה לגידול אלמוגים באקוריום היתה דרך החלפת המים באופן יומי במי ים .
לגבי האלמוגים רובם לא הצליחו רק הקלים שלא דרשו יותר מידי אור
ויש הבדל גדול בין 70 ליטר אקווריום ל300 ליטר אקווריום

אם תיקח סלע חי עם בקטריות ותוסיף לננו ריף 70 ליטר מים מאקווריום יציב (אקווריום של לפחות 300 ליטר)
ותחליף לפחות פעם בשבוע 15 אחוז מים מהאקווריום יציב לננו גם אתה תוכל
לגדל דגים ואלמוגים בצורה מוצלח.

למכירה - מים יציבים מאקוריום 700 ליטר במחיר 3 ש"ח לליטר.

benrokh
Saturday 11/05/2002, 09:53
נדמה לי שדיברנו על ציוד ולא על מים
בכל מקרה באמת היו מחליפים כל פעם מים שהיו לוקחים מהים

אכשיו מה הקשר מים יציבים?
אם האק' בנוי נכון אז הוא יהיה ללא אמוניה ניטריט וניטראט
עובדה ואצלי באק' אין לא אמוניה לא ניטריט ולא ניטראט
זה לא אומר שאיני מאכיל את הדג שלי
ותנאי המים די יציבים-למזלי
בכל מקרה אולי אתה צודק לגבי המים אבל תתחשב בזה שנאנו זה לא אק' של 1000 ליטר ואפילו לא מחזיקים בו מפרקי חלבונים!
הערה קטנה-יש סיבה לכך שאין לי לא אמוניה ולא ניטריט ולא ניטראט
כיוון שיש לי כמות לא גדולה (אבל מספקת) של סלעים חיים
הכנסתי לנאנו גם פילטר חיצוני שפועל כביולוגי יותר מאשר מכאני-לא כימי כי אין לי שם שום פחם כרגע.
הפילטר פועל כתחליף (למרות שלא שווה אבל כמה פילטרציה צריך לנאנו) לסאמפ
ולגבי ניטראטים....... בוא נגיד שיש לי קצת יותר מדי אצות ברגע זה אבל אין רעלים :up:

AYahoo
Saturday 11/05/2002, 10:08
לדעתי צריך לעשות סדר בדברים..

מה שאורן אומר הוא נכון, כל המערכות והציוד נועדו בכדי לשמור על איכות מים טובה, ברגע שיש מים טובים אפשר לעשות מה שרוצים...

לגבי האצות.. זה מסיבה שחסר לך פילטרציה, אין מה שיוציא את האוכל שהתכלה במים ולכן האצות אוכלות אותו וגדלות, בנוסף זאת הסיבה שאין רעלים במים.. האצות מונעות את הרעלים.. אבל אם תוציא את האצות, רמת הרעלים תעלה במים.

יש צורך בציוד מכאני בכדי להקל על העבודה של שמירה על ריף, אבל כן גם יש מקום בלהיות יצירתי ולחשוב איך וכיצד אנו יכולים להוזיל ולשפר את הריף שלנו, יש דברים שבהם אסור לחסוך ולקצר דרך (לדעתי כמובן) כמו - מקרר DIY... או לשים מלח בישול במקום מלח שיועד לכך.

יום טוב לשניכם.

קובי
Saturday 11/05/2002, 15:10
כולם מדברים בעצם על אותו הדבר בדיוק אם לא שמתם לב: כולנו מסכימים עם זה שבלי השקעה מרובה, אקווריום ריף לא יכול להתקיים. כולנו מסכימים שעל ציוד לא מתווכחים - אין לו תחליף.

לאורן יש כסף ואין לו זמן פנוי (אני מניח!) אז הוא רוכש את הציוד שלו.
לאיהו אין כסף (ויש לו זמן פנוי) אז הוא בונה את הציוד שלו לבד.

כל אחד פועל בהתאם לכיס שלו ובהתאם לזווית הראייה שלו של הדברים, אבל אלו אותם הדברים - אתם פשוט רואים אותם מכיוון אחר. אני מאמין שבמה שניתן לחסוך - חוסכים. במה שלא ניתן לחסוך, קונים. אם לא זה ולא זה רלוונטיים - לא מגדלים !!!

dolphitec
Saturday 11/05/2002, 15:28
קובי הכל טוב ויפה ואני מבין מאוד את אורן שאומר שיש דברים שאין להם תחליף של "עשה זאת בעצמך", כמו מקרר למשל.. דנו ודשנו בזה אין ספור פעמים והמקנה שהתקבלה היא שאפשר לבנות מקרר לבד אבל זה יעלה כמעט כפליים ממקרר ייעודי.

benrokh
Saturday 11/05/2002, 15:35
קעיקרון אפשר לבנות הכל אם יודעים איך (בשביל זה יש את עץ הDIY שנועד לזה-אבל לא פעיל בזמן האחרון :( )
אוקיי אק' 1000 ליטר לא מקררים עם מאורר את זה אני יודע אבל מה רע במזגן שגם אתה תוכל להנות?
במיכל קטן (של נגיד כ50 ליטר) מאורר יכול להוריד מעלה ב15 דקות (ברגע שיש לך אלמוגים שלא כ"כ רגישים לחום של מתחת ל30 מעלות זה מספיק) במיכל גדול זה יקח יותר זמן בהתאם למיכל
בכל מקרה החיסרון בשיטה זו היא העובדה שחייבים טופ אוף בשבילה
יש כאלה שיגידו שאינה מספיקה לקירור של אק' ויש כאלה שיגידו שמספיקה
בכל אופן הדיון הזה לא ממש רלוונטי ונא לא להתחיל איתו שוב בפעם ה12243557657

עובדה ואמרו לי פעם שאי אפשר לבנות קלציום ריאקטור יעיל בעצמך :o
ועובדה שראיתי כאלו הרבה פעמים

לכל מי שיש לו כסף בהצלחה לו בחיים
לכל מי שיש לו בעיות תקציב יש לו את הDIY
לכל מי שאין לו זמן-למה להתחיל אק' כשאין זמן לטפל בו? במיוחד אם זה ריף!

בעניין המלח איני זוכר שמישהו אי פעם שאל לגבי החזקת דגי ים באק' עם מלח בישול
היתה לי שאלה פעם אם אפשר להתחיל את מחזור החנקן באק' עם מלח בישול אבל זה משהו אחר לגמרי!

בכל מקרה לא נראה לכם שקצת גלשנו מעניין הסאן קורל?
יש מישהו שמוכן בסוף לענות על שאלתי-למה אלמוג זה נחשב כאלמוג קשה לגידול?

AYahoo
Saturday 11/05/2002, 17:21
לגבי ה DIY.. אני בניתי יותר דברים ממה שקניתי, אבל אל תשכחו שיש לי המון ידע בעבודה עם מתכת, ופיברגלס וצנרת למיניהם.. לכן זה פשוט בשבילי ואני עושה את זה.. למי שלא בקיא בתחום ואין לו מושג מה הוא עושה.. לפעמים עדיף לשלם עוד מעט כסף.. וללכת על בטוח, אם לא, יקרו מצבים שבהם תשלמו יותר על הפרוייקט DIY מאשר לקנות חדש.

מחקתי את החלק הקשור לאלמוג מהודעה זו. אני מבקש בכל לשון של בקשה להצמד לנושאים הרלוונטיים לכל אחת מהודעות הפורום. זכרו שללא ארגון וסדר מינימלי בנושאים ובתגובות לנושאים - לא נוכל למצוא כאן את ידינו ואת רגלינו.
בברכה - דג זאב 1

אורן
Saturday 11/05/2002, 17:23
לדג זאב - אין לי עודף כסף אבל המקצוע שאני עוסק בו : זמן = כסף

אורן שלום - מחקתי את ההודעה הקשורה לאלמוג. אתם עושים לי שעות נוספות של עבודה עם הבלאגן בהודעות. אנא השתדלו להגיב לכל נושא בעץ הקשור אליו, או לפתוח עץ חדש לנושא חדש.
בברכה - דג זאב

AYahoo
Monday 13/05/2002, 17:43
לכן אם מישהו מעוניין לקנות משהו בזול, שיפנה אלי אני מאמין שאני אוכל לעזור ברוב,

מפרק חלבונים
Calcium Reactor
סטנד

כל מיני דברים שימושיים שיש לי ידע רב בבניה :)