צפה בגרסא המלאה : --------------דחוף!------------(מי שמכיר את מסנני אטמן)

asaf
Thursday 09/05/2002, 12:46
אתמול הגיע אליי האטמן 3338 :D
תוך דקות ספורות התחילו הבעיות, כרגיל:
יש 3 מדפים
בעליון קיבלתי צמר
השני ריק
בשלישי ספוג...

עכשיו: יש לי חרוזים ופחם
נאמר שבתא העליון צריך להוסיף לצמר ספוג מיוחד שקונים בשביל המטרה הזאת.
בשני לשים פחם אומרים, אבל אם אני אשים פחם הכל יישפך דרך החורים שבתחתית התא...
בשלישי לא הבנתי אם אני שם קודם את החרוזים ומעל את הספוג, או קודם הספוג ומעליו החרוזים

ככה: בתא העליון צריך עוד ספוג?
בתא השני צריך שקית מיוחדת לפחם? (רשת דקה...)
בתא התחתון מה בא קודם, הספוג או החרוזים?

תודה לכל מי שעונה... :wink:

shoonra
Thursday 09/05/2002, 13:20
אני אתחיל מלמטה
חרוזי קרמיקה לסינון מיכני/ביולוגי
ספוג גס
חרוזי זכוכית, או חומר לסינון ביולוגי אחר
פחם (שאותו אתה שם בתוך שקיק מאולתר מגרב נילון של נשים) לסינון כימי
צמר פרלוני לסינון עדין

זאת בהתייחס למדיות שנמצאות ברשותך

benrokh
Thursday 09/05/2002, 13:47
הייתי עושה קצת אחרת:
כודם ספוג גס-לסינון מכני בשביל שהחרוזים מקרמיקה לא יסתמו
אחרי זה הייתי שם שכבת פרלון שתלכוד את כל החלקיקים הקטנים
אחרי זה הייתי שם בתא השני את החרוזים מקרמיקה לסינון יעיל ביולוגי
ובסוף בתא העליון פחם פעיל את הספוג שיש בתא העליון מעליו
במערכת כזאת יש פחות תקלות ויותר יעילות

אם אתה רוצה אתה יכול להימנע מהפחם (שלא ממש מומלץ באק' צמחיה ולא ממש מומלץ בכלל-בגלל הרבה סיבות) כמובן שזו החלטה שלך אבל אם תרצה אז:
בתא התחתון אתה שם ספוג גס עד הסוף
בתא הבא אתה שם חרוזים וממלא את התא בהם
בתא העליון אתה שם פרלון עד האמצע וזהו

shoonra
Thursday 09/05/2002, 14:09
שני הסגות על מה שנאמר כאן ע"י בנרוק

חרוזי הקרמיקה מיועדים לסינון כבד לכן הם צריכים להיות ראשונים,השכבה שלהם לא יכולה להיסתם-זו הסיבה שהם בנויים כחרוזים חלולים,תמיד תתאפשר זרימה חזקה דרך השכבה הזו למרות שהיא תופסת הרבה ליכלוך כבד (מה גם שאם תשים את החרוזים על הספוג באותו התא זה יהיה מאוד קשה לתחזוקה)

לא שמים צמר פרלוני באמצע הפילטר אלא רק בחלקו העליון, צמר פרלוני זו המדיה הראשונה שנסתמת ומגבילה את יכולות הפילטר מה גם שהיא מיועדת לסינון המיכני (והביולוגי) העדין ביותר
לכן מקומה צריך להיות האחרון במדיות הסינון (או במילים אחרות, העליון בפילטר) , מיקום כזה יקל על עבודת הפילטר ועל הניקוי והתחזוקה שלו- לדוגמא אפשר לפתוח את הפילטר לעיתים קרובות יותר ולהחליף חצי מהצמר הפרלוני בלי לגעת בשאר המדיות

אגב הסידור שנתתי הוא הסידור המומלץ בחברת אהיים לדגמי הפרופשונל של הפילטרים שלה (שבעצם אטמן 3338 הוא חיקוי שלהם)

elminister
Thursday 09/05/2002, 14:34
קראתי את ההודעה ונמנעתי מלהגיב אבל נפתחה כאן תיבת פנדורה קטנה....
יש כמה שיטות ואסכולות שונות לסינון אופטימאלי.

הסבר כללי:
http://philip.greenspun.com/aquarium/filtration
דיון בפורום שלנו:
http://pundak.integrahosting.net/forum/viewtopic.php?t=101

REVIEW מצויין של אק' מים מלוחים:
http://www.masla.com/reeftheory.html

מכוון שגם לי יש את אותו דגם של פילטר סידרתי את המדיה בדיוק לפי ההוראות שנכתבו על גב האריזה,

SHOONRA- חרוזי הקרמיקה הם לסינון כבד? - יתכן ואני טועה אך למיטב הבנתי בגלל שהם בנויים כחרוזים חלולים יש להם שטח פנים אשר מתאים לגידול בקטריה עלהם ולכן הייתי ממקם אותם בתחתית הפילטר (בחלק של "הסינון הביולוגי")

ELMINISTER

קובי
Thursday 09/05/2002, 14:54
כפיר - זה נכון שהחרוזים חלולים על מנת להגדיל את שטח הפנים שלהם, אבל כמו שאקווריו אמר את זה פעם - לבקטריות לא ממש אכפת איפה תושיב אותן. היתרון בסידור שהציע שונרא (שבו גם אני משתמש בכל הפילטרים שלי) הוא שאתה מקבל קודם כל סינון כבד, מאסיבי, בתחתית המסנן. החרוזים לא מאפשרים ללכלוך גדול להתקע בהם (בניגוד לספוג למשל) והוא נושר חזרה לקרקעית ומצטבר בה, דבר שמאפשר לשלוף את המגירות החוצה ולשטוף פשוט את הקניסטר.

מחלקיקי הלכלוך הגדולים שכן מתיישבים על החרוזים עושות בקטריות "טובות" סעודת מלכים, והיתרון כאן הוא שאתה לא צריך לפתוח את הפילטר כל שבוע בשל האטת קצב העבודה - תוצאה של ספוג מלא בלכלוך.

הסינון שלנו הולך מה"כבד" - המסנן שתופס את החלקיקים הגדולים ביותר, אל ה "דק" שזה הצמר הפרלוני העדין שנמצא ממש למעלה, מעל שכבת הפחם הפעיל (או מתחתיה, זה ממש לא משנה), כשהספוגים נמצאים תמיד באמצע.

shoonra
Thursday 09/05/2002, 15:01
לכפיר
כמו שכתבתי :stop:
חרוזי הקרמיקה הם אכן בראש ובראשונה מיועדים לסינון כבד (נכון שעם הזמן נוצרות עליהם בקטריות והם משמשות גם לסינון ביולוגי אבל לסינון היעודי ביולוגי יש חומרים אחרים כגון חרוזי זכוכית או חצץ מיוחד שהחומר שלהם יותר מתאים לגידול הבקטריות ולא רק הצורה שלהם מתאימה)
אכן צריך לשים אותם בחלק התחתון של הפילטר - וגם את זה כתבתי :stop:
וכאן טעית כי החלק התחתון בפילטרים דוגמת אטמן מיועד לסינון מיכני, החלק האמצעי מיועד לסינון הביולוגי והחלק העליון מיועד לסינון הכימי והמיכני העדין (תהליך הסינון מתחיל מלמטה ונמשך לכיוון מעלה)

אני מבקש לקרא ולהבין את ההודעות שלי קודם שחולקים עליהם :brow:

asaf
Thursday 09/05/2002, 15:03
אבל לא הבנתם...
ההסברים הולכים ככה:
למטה חרוזים
מעל זה פחם
ולמעלה ספוג
ומעל זה הצמר הפרלוני

הקטע הוא שהם מיקמו לי את הספוג בתא של החרוזים.
אז לפי מה שנאמר הבנתי ששמים את החרוזים מעל הספוג הזה.
ואז המים עוברים דרך הספוג והחרוזים, אחרי זה לפחם, ובסוף לספוג, ואז לצמר הפרלוני... בהוראות רשום שצריך ספוג מיוחד...אז צריך לקנות כזה?

benrokh
Thursday 09/05/2002, 15:11
רגע רגע
למה צריך ספוג למעלה?
כודם תשים את החרוזים (למרות שאני הייתי שם את הספוג-אבל שוב בחירה שלך)
אחר כך את הספוג (ושוב אתה יכול לעשות גם ההפך)
לאחר מכן הסינון הביולוגי (איזה שהוא)
ובסוף פחם פעיל ומעליו הפרלון

bigdarman
Thursday 09/05/2002, 19:56
אצלי זה ככה
מגרה למטה זה חרוזים קרמיקה ומעליהם ספוג שחור כזה
מגרה אמצאית פחם פעיל (אצלי הוא בה עם גרביון ) עם קצת חרוזים
מגרה עליונה חרוזים וקרמיקה ומעליהם צמר פלרון.

benrokh
Thursday 09/05/2002, 21:56
וזה רק מוכיח שאצל כל אחד המערכת פועלת לפי צרכיו ולכן אין דרך קבועה לעשות את הסידור בפילטר
אסף הייתי ממליץ לך לעשות סינון דרך קבול-הPH ככה נמוך יותר ויש חומרי תזונה לצמחים

קובי
Thursday 09/05/2002, 22:00
בנרוק צודק כאן - כל אחד והשיטות שלו. אני למשל לא התרשמתי מזה שאטמן אפילו לא טרחו לצרף חוברת הוראות אלא דחפו הכל על הקופסה - אז גם לא טרחתי להסתכל עליה, בוודאי שלא לקחת את ההסברים שיש שם ברצינות.

עמירם ש.
Friday 10/05/2002, 01:01
כמה הערות:

1. מה שהרוב אמרו זו השיטה המקובלת והנכונה: סינון מהגס לעדין. כל שיטה אחרת היא בעייתית ויכולה לגרום לסתימות ולחוסר יעילות.

2. לא משתמשים בספוג לפני החרוזים ולא משתמשים בפרלון באמצע הפילטר, רק בסופו (שימו לב שהמים זורמים מלמטה למעלה).

3. הספוג והקרמיקה מיועדים שניהם לאותו צורך. זו הסיבה שהספוג היה במגירה התחתונה, משום שהפילטר מסופק רק עם ספוג, לא עם קרמיקה. אם אתה רוצה להוסיף קרמיקה ביוזמתך, שים אותה במגירה התחתונה, ואם אתה רוצה גם את הספוג - שים אותו מעל לקרמיקה.

4. את הפחם רצוי לשים בתוך שקית מתאימה, שאפשר לקנות בכל חנות דגים, אבל רוב סוגי הפחם שאני מכיר גסים מספיק כדי שלא ייפלו דרך החורים גם ללא שקית.

asaf
Friday 10/05/2002, 14:19
טוב אז אתמול כבר התקנתי את הפילטר...
מלמטה למעלה:
תא תחתון: חרוזי קרמיקה
תא אמצעי: פחם פעיל ששמתי בגרביון
תא עליון: ספוג שקיבלתי עם המסנן ומעליו הפרלון שאותו גם קיבלתי.

בכל זאת, תודה למי שעזר... :bear:

benrokh
Friday 10/05/2002, 15:36
רגע אבל למה הספוג למעלה?
לא עדיף לשים אותו לפני הפחם (מתחתיו)?

asaf
Friday 10/05/2002, 15:43
ככה היה בהוראות על הקופסה..........

benrokh
Friday 10/05/2002, 15:49
"ככה כתוב על הקופסא" אז מה????????????
אין שום יעילות בספוג כשהוא לא מסנן!

asaf
Friday 10/05/2002, 15:58
בן, אני יודע שהקטע של ככה כתוב על הקופסה נשמע מפגר, אבל אני מעדיף ללכת על מה שהחברה שייצרה את הפילטר אומרת...מן הסתם.
ככה גם התא למלעה לא נשאר ריק...
יכול להיות שהם אומרים לשים אותו למעלה כי ככה יותר קל לנקות אותו אבל בכל זאת, אני אשאל אחד שעובד שם...