צפה בגרסא המלאה : שרימפסיה חדשה בדרך מה עושים?

Eb
Monday 30/06/2008, 22:50
שלום לכולם,

קניתי אקווריום JEBO R338 וברצוני להקים שרימפסיה עם צמחייה לתפארת.

בעץ זה אני רוצה לקבל עצות להתחלה מהתותחים פה (גלגו לעבודה :hair: ) .

1.איזה מצע צריך לקנות?
2.האם התאורה מספיקה (T5).
3. איזה סוג של מדיה צריך לשים באזור הפילטר ?

nanoland
Monday 30/06/2008, 23:41
יש מיליון מאמרים בנושא ועשרות עצים עם עצות והנחיות איך להקים אקווריום שיתאים לשרימפסים.
בחר את הדרך, צמצם את אפשריות הבחירה שלך לגבי מצע ,אבזרים וצמחיה. תן רשימה קטנה ושאלות ספציפיות ואתה בדרך הנכונה.

גם היעוץ של גלגו יהיה יעיל יותר אני בטוח שהוא מסכים איתי.

Eb
Monday 30/06/2008, 23:43
תן לינק בבקשה לעץ של גלגו.

-Alon-
Monday 30/06/2008, 23:45
כמו כן,

קרא את כל ה 17 עמודים של עץ השרימפסיה הקטלנית (http://www.aqua.org.il/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=132775&highlight=) :arrow:

ותעשה הכל... ההפך :hair:

http://img184.imageshack.us/img184/4895/greavwp5.png

Eb
Monday 30/06/2008, 23:49
כן הא חחח

Poah
Tuesday 01/07/2008, 00:16
אני חושב שהשאלה הראשונה היא לאיזה סוג שרימפס הוא מיועד, אח"כ אילו אמצעים עומדים לרשותך וכך יהיה קל יותר לייעץ

העמלץ /בני גולשה ז"ל
Tuesday 01/07/2008, 01:07
אני חושב שהשאלה הראשונה היא לאיזה סוג שרימפס הוא מיועד, אח"כ אילו אמצעים עומדים לרשותך וכך יהיה קל יותר לייעץ

:up:

עזרא אני ממליץ לך על קריסטלים- יפים ועמידים (יחסית).

בני

Eb
Tuesday 01/07/2008, 01:12
אם בני ממליץ על קריסטלים אני הולך על זה

Poah
Tuesday 01/07/2008, 01:15
אם בני ממליץ על קריסטלים אני הולך על זה

יופי, יש אוסמוזה?

העמלץ /בני גולשה ז"ל
Tuesday 01/07/2008, 01:18
פו יש לו מים מסוננים, לדעתי זה יספק את צורכהם.

בני

Poah
Tuesday 01/07/2008, 01:25
לדעתי כדאי שיעבוד עם מים מאקווריום ישן וישתמש בפילטר מפל (זה בא מובנה, לא?)
ככה הוא יחסוך זמן. בפילטר אפשר פרלון ישן - יחסוך זמן בהרצה.
לגביי המצע - יש שלל אפשרויות - ממצע ביתי ועד מצע שצריכים למכור את הבית בשבילו.

Eb
Tuesday 01/07/2008, 01:29
יש לי מערכת אוסמוזה הפוכה , וגם מערכת סננים לאקווריום הטרופאוסים שלי.

פרלון מאקווריום פעיל אני אקח מהפילטר הפנימי של הגוואל שלי.

לגבי מצע אני רוצה מצע טוב ושלא אצטרך למכור את הבית בשבילו :wink:

Eb
Tuesday 01/07/2008, 01:41
1. איזה מצע אני צריך? כמה סמ?
2. מהו הסדר של הפילטרציה באקוורים מסוג שכזה?
3. במה מאכלסים להתחלת סייקל?
4. איזה ערכים צריך למדוד בשביל זה?

Eb
Tuesday 01/07/2008, 09:21

גלגו
Tuesday 01/07/2008, 10:50
אהלן ,

(גלגו לעבודה )

הנה- אני כבר הולך להחתים את הכרטיס... :hair:

בעיקרון לא סיפור כזה מסובך... השרימפסים עצמם לא בררנים לגבי המצע - ויסתפקו גם בקווארץ רגיל...
מצע מדושן יאפשר לגדל יותר צמחים - אז זה כבר לפי הטעם - כל מצע מדושן כמעט יספיק (כולל DIY) ומעליו קווארץ אינרטי או מצעי "צמחיה" - אין טעם לרכוש שק שלם - תראה אם תוכל לשנורר או לרכוש כמות קטנה.
תשתדל לא להניח שכבת מצע גבוהה מידי - משהו כמו 1-2ס"מ מדושן ועוד 2-3ס"מ קווארץ... או לוותר על הדשן ולהניח 3-4ס"מ קווארץ.

התאורה בהחלט מספיקה לשרימפסיה - במיוחד לצמחים עמידים כגון המוסים למיניהם (אהובים מאד על השרימפסים).

פילטרציה בג'בו מעולה - רק יש למגן את פתח השאיבה של הפילטר בעזרת רשת\ספוג כך שלא ישאבו פנימה שרימפסונים.
מדיה סטנדרטית של פרלון למעלה וקצת מדיה ביולוגית תספק - הם לא זקוקים לפילטרציה היסטרית - במיוחד לא אם תכניס הרבה צמחיה (מה שכדאי).

את האיתחול רצוי לעשות עם צמחיה מרובה ואז ניתן לאכלס כמעט מיידית בדג או שניים קטנים (שתצטרך להוציא) או בשרימפסים עמידים כגון דנטיקולטה ואפילו שרי.

לקריסטלים רצוי להשתמש במים רכים (אוסמוזה) וחשוב מאד לשמור על טמפ' נמוכה יחסית (ע"י מאוורר) - אותם כדאי להכניס רק לאחר שהאק' מתייצב - לפחות חודש חודשיים מההקמה.

זהו פחות או יותר...
בהצלחה,
גל
אפשר גם להמיר את פהילטר המקורי בפילטר ספוג פשוט - אך לא חייב.

Eb
Tuesday 01/07/2008, 11:58
היי גל ,

תודה על הפירוט , אתה יכול לתת לי לינק להכנת מצע מדושן DIY? או שכדאי לקנות מצע מדושן ? אם כן של איזה חברה ? מהי העלות לאקווריום במידות שלי?

האם אוזמוסה הפוכה זה בסדר או יש הבדלים בינהם?

תוכל בבקשה לרשום לי את הסדר של הפילטרציה אחד אחרי השני ככה שאוכל למקם את זה כמו שצריך?

איזה סגי צמחים לשתול? יש לך את השמות שלהם?

גלגו
Tuesday 01/07/2008, 12:12
היי גל ,

תודה על הפירוט , אתה יכול לתת לי לינק להכנת מצע מדושן DIY? או שכדאי לקנות מצע מדושן ? אם כן של איזה חברה ? מהי העלות לאקווריום במידות שלי?

לא משתלם להתעסק עם הכנת מצע DIY לכמות כזו אם אין לך כבר את החומרים (תצטרך 102ליטר סה"כ), מצע קנוי - כל דבר בערך יתאים - כמו של JBL או SERA - נסה לפרסם הודעה בפורום - באמת לא כזה עניין - תצטרך כמות קטנה וגם לא הכרחי בכלל.
העלות סביב 50-60ש"ח לכל היותר ובהגזמה.
תקפיד על כיסוי עליון מקווארץ אינרטי - רצוי בצבע כהה... אם אתה מוצא מצעי "צמחיה" כגון אמאנו\אלוס - זה גם מעולה (אבל לא הכרחי לחלוטין- תלוי לאיזה שרימפסים).
רק על תעבור שכבת מצע גבוהה מידי - זה מתכון לצרות ואין צורך בכך.

האם אוזמוסה הפוכה זה בסדר או יש הבדלים בינהם?

לזה התכוונתי - פשוט קיצרתי את השם...

תוכל בבקשה לרשום לי את הסדר של הפילטרציה אחד אחרי השני ככה שאוכל למקם את זה כמו שצריך?

מלמעלה למטה (לפי סדר שרימת המים): סינון מכאני גס (ספוג גס שמגיע עם הפילטר) או פרלון, סינון מכאני עדין (פרלון), ובתחתית מדיות ביולוגיות "קרמיקה".
אין צורך בפחם פעיל וגם לא במשהו מיוחד מעבר לכך - שרימפסיה לא אמורה לייצר כמות גדולה של פסולת והצמחים מבצעים חלק גדול מהעבודה בעצמם.

איזה סגי צמחים לשתול? יש לך את השמות שלהם?

כל צמח לואוטק קטן יתאים - רצוי לא אנוביות.
הכי מומלצים הם מוסים (ג'אווה מוס, טאיוואן וגם פיליה וקלאודופורה שקשה יותר להשיג ) הם קלים מאד לגידול והשרימפסים מתים עליהם - נסה לשנורר גזם מחובבים ולהתבונן בשרימפסיות בפורום בכדי לבחור מה שנראה לך.
בעיקרון רצוי לשלב גם צמחים מהירי גדילה לצורך שיפור הפילטרציה ויציבות המערכת, ובמיוחד להעדיף צמחים עם עלים "מחטניים" שהשרימפסים מחבבים במיוחד - כגון מירופילום וכו'... באמת לא קריטי - מה שיצליח אצלך- ברוך הבא...

הייתי מתחיל עם שרימפסים "עמידים" וקלים יותר לגידול ורביה כגון דנטיקולטה\שרי - ורק לאחר צבירת ניסיון וייצוב המערכת לעבור לשרימפסים עדינים יותר כגון קריסטלים - במיוחד אם אין לך קירור.

בהצלחה,
גל

Eb
Tuesday 01/07/2008, 12:20
אוקיי לגבי מצע מדושן פרסמתי מודעה אני מקווה שישימו לב אליה ויציעו הצעות.

לאחר שאני משיג את המצע האם יש צורך בשתילה מיידת של צמחים מהירי גדילה שלא יתפתחו אצות?
האם למלא 100 אחוז מי אוסמוזה?
כמה שעות אני צריך להשאיר את התאורה דולקת שיתפתחו תנאים טובים?

גלגו
Tuesday 01/07/2008, 12:31
אוקיי לגבי מצע מדושן פרסמתי מודעה אני מקווה שישימו לב אליה ויציעו הצעות.

לאחר שאני משיג את המצע האם יש צורך בשתילה מיידת של צמחים מהירי גדילה שלא יתפתחו אצות?

רצוי מאד - ככל שתשתול יותר צמחיה ממש עם ההקמה - ייצוב המערכת יואץ וכמות האצות תשאר במינימום (מעט אצות זה טוב כמקור מזון לשרימפסים).

האם למלא 100 אחוז מי אוסמוזה?

לא חייב ולא ממש רצוי (תלוי איזה דגים\שרימפסים) - לא הייתי עולה על 50% אוסמוזה כתלות בסוג המצע וכמות הצמחיה... בעיקרון אין סיבה לריכוז גבוהה יותר.

כמה שעות אני צריך להשאיר את התאורה דולקת שיתפתחו תנאים טובים?
בשבוע הראשון (במידה שאין בע"ח) אתה יכול להשאיר תאורה למשך 12שעות ביום (להקפיד על טמפ' שלא תעלה מידי), לאחר מכן לרדת בהדרגה ולהגיע ל8שעות ביום...
זה גם תלוי בצמחים.