צפה בגרסא המלאה : קרנטינה

קובי
Tuesday 23/04/2002, 08:41
קראתי במספר מקומות ברשת על קרנטינות (בעיקר לבידוד דגים לפני שהם מוכנסים אל האקווריום) ורציתי להתייעץ עמכם חבר'ה לגבי אקווריום קרנטינה שמתאים למים מלוחים, מרכיביו, הטיפול שבו מומלץ להעביר את הדגים, התזונה שמוטב לתת להם, משך הזמן שבו עדיף להשאיר אותם בבידוד, ובכלל - כל מידע על הנושא.

dolphitec
Tuesday 23/04/2002, 15:17
קרנטינה היא עסק רציני וחשוב מאוד בקליטת דגים חדשים באקווריום.
בידוד הדגים נועד לקלוט אותם טוב בתנאים אידאלים, ללא דגים ותיקים שעשויים להציק במהלך הקליטה, בתנאים שאנחנו נקבע ונסדר מראש, ולעיתים אף עם טיפול מונע (בעיקר של קופר).
להזכירכם, לא מומלץ בשום אופן להכניס קופר לאקווריום הקיבוצי, גם אם מדובר על אקווריום מרינה בלבד. ברוב המקרים אי אפשר להיפטר מהקופר גם לא ע"י החלפות מים סדירות וריענונים. יש בשוק מס' סופחי נחושת (שאני א יכול להצביע על מידת יעילותם).
וחזרה לעיניין הקרנטין, לאחר שקלטתם את הדג היטב תוכלו לבחון אותו ולראות אותו מקרוב מבלי שהוא יצליח להתחבא. תוכלו להתחיל להאכיל אותו ולהרגיל אותו לסוגי מזון שונים (יבש לדוגמא), תוכלו להיפטר מטפילים ומחלות ועוד הרבה יתרונות.
אקווריום קרנטין צריך להיות בינוני (כמובן בהתאם לגודל הדגים), לדוגמא צנצנת 15 לטר בהחלט יכולה לשמש קרנטין לאלמוגית מה שלא בטוח יספיק לאימפרטור. אין צורך לשים דבר באקווריום עצמו, אקווריום נקי וחשוף, תאורה בסיסית, פילטר חיצוני שיבצע סינון מיני וביולוגי טוב. יש לדאוד להחיות כל הזמן את מחזור החנקון.

הממלצה אישית--- במידה וקיימת בידכם האפשרות הדבר חשוב מאוד!

קובי
Tuesday 23/04/2002, 18:47
האם אתה מבצע החלפות מים בקרנטין ?
(אם כן, מתיי ? לפני שאתה מכניס דג חדש ? אחרי שאתה מוציא את הדג החדש ?)
כיצד עובד הטיפול בקופר ? כמה זמן הוא אמור להמשך ? מה כמות הקופר המומלצת פר ליטר ?
האם יש טיפולים נוספים שמומלץ להעביר את הדג לפני הכנסתו לאקווריום התצוגה ?

וכמובן - שאלת המיליון דולר - איך מרגילים דג למזון מסחרי ? :wink:

dolphitec
Wednesday 24/04/2002, 01:37
קובי... אתה יורה בצרורות... :fire:

החלפת מים מתבצעת בכל אקווריום בהתאם לתנאים השוררים בו וכמות הדגים שיש בו.

בטרם מכניסים דג חדש דואגים לייציבות המים ולא נוגעים כל עוד הדגים בתהליך קליטה.

טיפול בקופר הוא בהתאם להוראות היצרן, המינון משתנה בהתאם לריכוז הנחושת בתמיסה, כך שלכל יצרן יש את המינון המומלץ, בכל מקרה הטיפול נעשה בצמוד לערכת בדיקה. באופן כללי זה הולך כך מכניסים X כמות קופר למים, מחכים מס' שעות, מבצעים בדיקה ומוסיפים שוב כמות קטנה ושוב לאחר מס' שעות בדוקים עד אשר מגיעים לערך הרצוי עליו יש לשמור בקביעות. טיפול בקופר נמשך שבוע עד עשרה ימים. לא זוכר את הכמות במדויק צריך לבדוק בערכת הבדיקה.

בנוסף יש טיפול של "אמבטיית לחץ" במים מתוקים, אני לא ממליץ על טיפול זה למי שאינו מיומן ומנוסה בדבר.

דגים קטנים (צעירים) קל מאוד להרגיל למזון יבש, הם פשוט רעבים בטירוף תיד ואוכלים הכל. לגבי אחיהם הבוגרים אפשר להאכילם במזון שוקע כאשר הקרקעית חשופה כך שאם הם לא אכלו בהתחלה הם ימצאו את המזון ששקע בקלות. עדין לא רוצים לאכול אפשר לנסות ולפתו אום ו"לעבוד" עליהם ע"י ערבוב של מזון יבש יחד עם מזון חי והורדה במינון המזון החי לאט לאט, אפשר גם לטבול את המזון היבש בנוזלים ומיצים של מזון חי. חשוב לא ללחוץ בימים הראשונים ולאחר שהדג התרגל ומורעב... פשוט לפזר כמויות קטנות ביותר של מזון יבש. זה ממש כמו עם כלב, לא רוצה - לא צריך, להמתין לארוחה הבאה!

קיפודג
Wednesday 24/04/2002, 06:51
טיפול במים מתוקים נעשה רק כשאין ברירה אחרת , זהו טיפול שנמשך שתי דקות (מקסימום) במים מתוקים שנותרלו מרעלים והשוו ברמת ה - PH למים באקווריום.

טובלים את הדג החולה למשך 2 דקות במים מתוקים ומייד מחזירים אותו לאקווריום אבל מומלץ לשמור על בידודו בתוך האקווריום.

לגבי הקופר המומלץ הוא שבועיים רצופים של טיפול (ומנסיון לעיתים נדרשת חזרה על הטיפול).

tomer123
Wednesday 24/04/2002, 13:21
לגבי רמת הקופר המומלצת היא 0.03 מ"ג לליטר

לגבי הטיפול במים מתוקים
האם ניסית את הטיפול הזה ?
האם כל הדגים שורדים את ההלם של שינוי ברמת המליחות ?

dolphitec
Wednesday 24/04/2002, 15:09
ציינתי קודם שטיפול במים מתוקים לא מומלץ למי שאינו מנוסה, וכן יש דגים שלא יישרדו טיפול כזה.

בוני
Thursday 25/04/2002, 20:47
מזה קופר ???????????????????

shoonra
Thursday 25/04/2002, 20:50
תמיסת נחושת

dolphitec
Thursday 25/04/2002, 22:16
ליתר דיוק מדובר על תמיסה המבוססת על נחושת חופשית.

קיפודג
Sunday 28/04/2002, 08:50
קופר הינו חומר שפוגע בעיקר בחסרי חוליות ומכיוון שטפילים הינם חסרי חוליות אזי זהו הטיפול האולטימיטיבי לדגים הסובלים מטפילים.

הטיפול הינו ממושך בד"כ ויתכן שיידרשו מספר מחזורים של טיפול (כל טיפול שבועיים - ציינתי כבר).

אף שהטיפול פוגע בעיקר בחסרי חוליות , גם הדגים לא נהנים ממנו במיוחד ותתכן שביתת רעב של חלק מהם בזמן הטיפול ולאחריו כמו גם תופעות לוואי קשות יותר.

ישנן כל מני תרופות שמבטיחות טיפול גם ללא פגיעה בחסרי חוליות כמו אלמוגים ושושנות אבל למיטב ניסיוני אין הן מועילות.

הטיפול במים מתוקים לא מחליף טיפול זה אבל הוא מקל על דג חולה מאוד שיש חשש שלא יוכל לעבור את הטיפול בקופר.

מנסיוני טיפול במים מתוקים הועיל מאוד לדגים אבל גם הרג לי דג 'קיפודג' :cry:

קובי
Sunday 28/04/2002, 09:14
נושא הטיפול במים מתוקים עדיין נשמע לי ערטילאי: באילו מים משתמשים ? באיזו טמפרטורה ? האם מכניסים את המים ואת הדג לדלי ? האם יש מצב שבו יודעים שצריך להוציא את הדג ? האם יש הקלה מיידית במצבו ? האם המים המתוקים לא יפגעו בדג חולה עוד יותר ?

לגבי הקופר - הבנתי שחומר זה "לא יוצא מהמים". לפיכך יש צורך להוסיף קופר אך ורק פעם אחת (ולפקח כמובן על כמותו באמצעות ערכת בדיקה אמינה) ? או שמא יש לעקוב אחרי הכמות שלו ? האם ניתן להשתמש בפחם פעיל כדי לספוח שאריות של קופר ?

ושאלה נוספת (כדי שדולפיטק יתלונן שאני יורה בצרורות): אילו בעלי חיים מלבד חסרי חוליות רגישים לקופר ? הבנתי שדגים רגישים חלקית (ולא אוכלים) לקופר, מה עם לובסטרים למשל ?

dolphitec
Sunday 28/04/2002, 20:50
הקופר לא יוצא מהמים זה נכון אבל לא אבסולוטי חלקו מתנדף עם הזמן אך לא כולו!
גם פרוקי רגליים, הווה אומר סרטנים לובסטרים, שרימפסים ושאר בני משפחתם גם רגישים לקופר.
זו הסיבה שקופר מטפלים בבית חולים בלבד (קרנטין).
לגבי השאלות על המים המתוקים, לא נראה לי שאתה הולך להיכנס לזה בכלל נכון?

קובי
Sunday 28/04/2002, 20:53
לא - נראה לי שאני לא עומד להכנס לטיפולים של מים מתוקים. עדיף לי עם הגישה הסבלנית - שבועים טיפול בקופר ולראות מה קורה. יש לי זמן, לא ממהר לאף מקום.

dolphitec
Sunday 28/04/2002, 21:03
מחשבה נבונה...

AYahoo
Thursday 02/05/2002, 20:49
לי יש פיתרון מעט טוב יותר...

השיטה הטיבעית, יש לי אקווריום בידוד שמחובר למערכת הראשית, הוא מחובר עם ברז למקרה ואני אצטרך לנתק אותו לטיפול ב קופר.. בכל אופן זהו אקווריום 60 ס"מ, עם ראש כוח חלש, ותאורה פשוטה, באקווריום יש אבן קטנה אחת, ליסמטה "ודוקטור" הם אלו שנותנים את הטיפול הטיבעי לדגים החדשים..

יום טוב.

קובי
Friday 03/05/2002, 01:25
תשמע - זה נשמע כמו רעיון גדול - אבל אני במקומך הייתי מהסס מאד - מספיק קצת קופר באקווריום הגדול בשביל לגרום להשמדה המונית של ח"ח. אפילו אם תפריד בברז - אתה צריך בכל פעם לנקות טוב טוב את האקווריום, להחליף את כל המים וכו' וכו' בשביל להפטר ב - 100% מכל הקופר. אני לא בטוח ששימוש בפחם פעיל יספח את שאריותיו.

אגב - מהו דוקטור ומהי ליסמטה ? (אני בטח מכיר אותם בשמות אחרים ?)

benrokh
Friday 03/05/2002, 07:57
דוקטור כנראה נקאי כלשהו
ליסמטה זה שרימפס מנקה רגיל! אבל יש כמה סוגים של ליסמטה

AYahoo
Friday 03/05/2002, 18:22
דג זאב, אני מסכים עם העובדה שצריך לנקות טוב את האקווריום אחרי טיפול ב קופר... מכיוון והטיפול הזה הוא לא נפוץ (יחסית) ונדרש לעיתים רחוקות, אין לי עם זה בעיה, נדירים הדגים שצריך לטפל בהם בקופר... ובאמת כאשר שאני מטפל בקופר אני לוקח את האקווריום לגינה, שוטף אותו.. ומחזיר אותו לפעולה... כך או כך, הרבה יותר נוח להחזיק אותו מחובר למערכת הראשית מאשר באופן נפרד. בנוסף אם הוא יהיה אקווריום נפרד, יש סיכוי רב שכאשר תעביר את הדג למערכת הראשית, כנראה שיחזרו לו הנקודות הלבנות וה Stress יחזור מכיוון שאלו מים שונים מהמים שיש לך במערכת הראשית.

דוקטור זה דג נקאי. (Labroides dimidiatus)
http://www.ffexpress.com/fish/wrasses/cleaner_pacific.jpg

ליסמטה - סרטן נקאי (Pacific Cleaner Shrimp - L. amboinensis)
http://www.ffexpress.com/inverts/shrimp/cleaner.jpg

benrokh
Friday 03/05/2002, 18:54
איך ידעתי! :D

קובי
Saturday 04/05/2002, 00:01
כל הכבוד. היום הלכתי לקוראל איילנד - אתמול בלילה הגיע משלוח (בלילה, בערב) והיו להם כמה שרימפסים מנקים אתמול. היום כבר לא היו :cry:. פשוט לא המזל שלי, בחיי... כמה הם עולים "בשוק החופשי" מחוץ לקוראל איילנד ?

AYahoo
Saturday 04/05/2002, 11:27
אני הייתי אצלם אמתול בצהריים, הם קיבלו משלוח עלוב למדי של אלמוגים רכים... במחירים לא הכי טובים, לגבי הליסמטות, יש אצל דני דג קטנים מאוד... (וגם אל כמות) בכל אופן הם עולים בין 30 ש"ח לבין 69 ש"ח), אני חושב שגם לטרופיקל פיש יש כמה במחיר סביר.

והוא היה צריך לקבל משלוח של אלמוגים אתמול בלילה...

AYahoo
Saturday 04/05/2002, 11:31
benrokh, פשוט גאון :)

לגבי טרופיקל פיש, מי שהולך אליו שישים לב לאקווריום של האלמוגים בסוף החנות באזור המים המתוקים (מצד שמאל ברגה שנכנסים אל החנות) שיראה שיש שם אלמוגים שמאוד קשה לגדל, שנראים נהדר.

קובי
Saturday 04/05/2002, 14:18
בדני דג השרימפסים בעלי הבטן הצהובה - lysmata amboinesis עולים 120 שקל.
את הפפרמינט לא ראיתי עדיין באף מקום נחשב (חוץ מאצל דני דג, אבל לאור המחירים הזוועתיים שהוא לוקח, אני מסוגל להבין למה אני רואה אותם שם ולמה הם לא נקנים אף פעם).

AYahoo
Saturday 04/05/2002, 15:12
לגבי הליסמטות... זה משעשע כי אתמול קניתי אחת ב 50 ש"ח :) (שגם ככה היה לי זיכוי)

ומה זה הפפרמינט ?

benrokh
Saturday 04/05/2002, 16:29
פפרמינט זה שרימפ שידוע כזללן אפטזיות גדול וכנקאי טוב

ליסמטות ראיתי אצל מגלד ב33 ש"ח :up: אבל הן קטנות (כ4 ס"מ)

וכבר אמרתי מקודם: לא לקנות בדני דג(ראשון)! המחירים פשוט לא מתקבלים על הדעת והחיות במצב נורא

קובי
Saturday 04/05/2002, 17:49
אני קופץ מחר למגלד לקנות איזה חופן.
פפרמינט - בנרוק אמר שאפשר למצוא בחופי ארצנו אם יודעים איפה לחפש. (איפה לחפש ?)

benrokh
Saturday 04/05/2002, 17:55
אופס
התבלבלתי בין פפרמינט לקפצן מצוי (PALAEMON) :oops:

תגיד, כמה עולות המשאבות הקטנות ואיזה גודל הן?

קובי
Saturday 04/05/2002, 18:05
המשאבות הקטנטנות הללו הן של פרוג'קט, נמכרות אצל אורי מגלד ובניו ביפו. לא בטוח לגבי המחיר שלהן כי קיבלתי במתנה) הן קצת יותר גדולות מקופסת גפרורים. החסרון היחיד - הן לא מצויידות ב"פומפות" להדבקה, אלא במין דבק אידיוטי דו כיווני כזה, שאמור להדבק לזכוכית אבל לא נדבק.

AYahoo
Saturday 04/05/2002, 19:55
ושוב אני שואל האם מישהו מוכן לתת לי את השם הלועזי / תמונה של הפפרמינט?

AYahoo
Saturday 04/05/2002, 20:11
איפה זה אורי מגלד ואיזה מבחר יש לו?

benrokh
Saturday 04/05/2002, 20:16
מבחר-אין לו! הוא יבואן וכל פעם יש לו משהו חדש
הוא נמצא ביפו ליד איצתדיון כלשהו אבל איני זוכר איפה בדיוק
הוא יבואן של פרוג'קט

AYahoo
Saturday 04/05/2002, 22:29
עכשיו אני יודע על מי אתה מדבר... פעם הם היו שני חברים "אורי את משה" היבואנים היותר גדולים שהיו בארץ... ואז הייתה מריבה, משה הלך ופתח חנות דגים משלו... וכרגע נשאר אורי...

אוי, למה ללכת אליו בכלל?????

benrokh
Saturday 04/05/2002, 22:41
הוא זול!

הפפרמינט הוא סוג של ליסטמטה

קובי
Sunday 05/05/2002, 00:23
אני חושב שאיהו העלה פה נקודה מאד מאד חשובה חברה (בעיקר אתה בנרוק, מכיוון שאתה זורק המון שמות וקשה לי לעיתים לעקוב אחרי כולם :wink: ) - אם יש אפשרות לתת קישור לאינפורמציה על הדג או האלמוג או הח"ח שעליו מדברים - תעשו את זה. זה יחסוך לכולנו הרבה כאב ראש ובטוח ילמד אותנו דבר או שניים. למשל - הנקאי שאותו הראיתם לי מקודם - מה אני יכול ללמוד מהתמונה ? נישט.

הנה קישור לשרימפ פפרמינט עם אינפורמציה רלוונטית:

http://www.fishindex.com/phpinfo//85/1-1//2771

AYahoo
Sunday 05/05/2002, 18:36
לגבי הפפירמנט, אני מעדיף את הליסמטה Cleaner Shrimp...

ובנוסף אתמול הייתי אצל טרופיקל פיש (ונדיר שאני יוצא ממנו עם אלמוג בגלל המחירים המופרזים... אבל יצאתי עם שתי פטריות שעוד לא ראיתי בארץ במחיר של 30 ש"ח).

בנוסף יש לו מבחר (די דל) של כל סוגי הנקאים הנפוצים... יש לי שניים מכל סוג, ובנוסף מגיע לי מזל טוב כי הבוקסרית שלי (Stenopus hispidus) בהריון!!!

[כן כן, אני יודע שזה לא יעזור כי יוכלו את כל מה שנולד... אבל בכל זאת זה משעשע.)

http://www.ffexpress.com/inverts/shrimp/cbs.jpg