צפה בגרסא המלאה : תדירות הטיפול בפילטר חיצוני

הכסוף
Monday 22/04/2002, 22:08
שלום חברים,
הנושא עלה באחד מהעצים בפורום ונראה לי מעניין מספיק כדי לפתוח עץ חדש.
כל כמה זמן אתם מנקים את הפילטר החיצוני?
כמו כן באיזה מדיות אתם משתמשים וכל כמה זמן מחליפם אותם
כמו כן מדיות ביולוגיות כגון גלילי קרמיקה אבני טוף וכדומה- כיצד מנקים ואם בכלל מחליפים.

eran_c
Monday 22/04/2002, 22:30
כל חודשיים

עמירם ש.
Monday 22/04/2002, 22:34
טיפול שונה בקטע הכימי, הביולוגי והמכני:

את הכימי - בהתאם להוראות היצרן.

את הביולוגי - שוטף בעדינות (מכניס-מוציא מהמים של הפילטר עצמו כמה פעמים) כל כמה חודשים, לא מחליף לעולם.

את המכני - כשאני רואה שהזרימה נחלשת או כשהגיע הזמן לטיפול בקטע הכימי, מה שבא קודם.

benrokh
Monday 22/04/2002, 22:35
תלוי לפי סוג הפילטר, סוג הדגים, נוכחות צמחים, גודל אק', כמות דגים, סוג המדיות וכו'.

הכסוף
Monday 22/04/2002, 23:18
אני כמו עמירם בדיוק.
בכל אופן צריך להביא בחשבון שכל התעסקות עם הפילטר פוגעת במושבת הבקטריות ולכן ניקויי כל חודשיים כפי שעושה ערן נראה לי מוגזם.
מה דעתכם על שימוש בטוף או זאולית כמצע לבקטריות? אני משתמש הן בגלילי קרמיקה והן באבני טוף אשר ניקיתי הייטב ועושה רושם שזה עובד טוב.
באשר לפחם אני מחליף ע"פ הוראות הייצרן כל 3-6 חודשים וברג שאני מבחין בשינויי הקל ביותר בצבע המים (הרבה גזעים)

benrokh
Monday 22/04/2002, 23:29
קרמיקה וטוף טובים כמצע אבל זאוליט, תפקידו אחר לגמרי!
הוא סופח אמוניה ויש "לחדש" אותו כל שלושה חודשים ע"י שהייתו במי מלח זמן מה.

קובי
Tuesday 23/04/2002, 02:55
זאת שאלה כבדה שדורשת התייחסות כבדה:

אקווריום ציקלידים:
פחם פעיל (שאני מחליף עם התפוגה ועם שינוי הצבע).
קרמיקה וטוף (במשולב), שאני שוטף פעם בחודש או חודשיים (כשיוצא) עם המים מהפילטר, בעדינות, ומרוקן את מי הפילטר באותה הזדמנות.
צמר פרלוני שאני שוטף ע"י טבילה במים הפילטר (ואח"כ, כאמור, שופך את המים הללו ושופך היטב את הקניסטר).

לאחר מכן אני ממלא את הפילטר במים טריים עם אנטי כלור, מחזיר את המדיות, והיידה, לדרך.

אקווריום צמחייה:
אין פחם פעיל, יש סופח פוספסטים (Green X) שעובד אצלי מצויין. המים אכן בצבע צהבהב אדמדם, אבל אני אוהב את זה באקווריום הצמחייה.
יש טוף וכן קרמיקות שאני שוטף פעם בחודש או חודשיים במי הפילטר בעדינות רבה, וכן עם הצמר הפרלוני.
במהלך הניקוי הזה, אני גם מחליף את מי הפילטר במים עם אנטי כלור.

אקווריום מים מלוחים:
עיין לא הספקתי לבצע את כל מה שאני אומר כאן - אבל זה העקרון:
מחליף פעם בחצי שנה חלק מהפרלון, כדי שלא לאבד בקטריות. בעקרון - כשאני רואה שהזרימה מואטת מרוב לכלוך, זה הזמן להחליף.
ראש כוח עם פחם פעיל איכותי לאקווריומים, עובד חודש כן, חודש לא בתוך הסאמפ, על מנת למנוע אפקט של הצהבת המים עם הזמן.
לא נוגע ביבש רטוב בכלל.
מרוקן אחת ליומיים בערך את הסקימר (כל יומיים הוא מתמלא).
הוספת כ - 30 ליטרים מים מתוקים אחת לארבעה ימים על חשבון המים שאבדו באידוי (הכבד מאד). את הוספת המים אני מבצע מדלי שנמצא על הסטנד, אל הסאמפ (שנמצא מתחתיו כמובן), באמצעות צינור אוויר דק, בזרימה איטית מאד. לוקח כ - 10 דקות לרוקן דלי של 10 ליטר אל תוך הסאמפ.

וכן - עוד פעם דחפתי את אקווריום המים המלוחים שלי :green: