AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > טבע ובעלי חיים אחרים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 04/09/2007, 03:49   #1
איתי
מנהל טכני

הסמל האישי שלאיתי

הודו לך על 182 הודעות 250 פעמים
ברירת מחדל כיצד לבנות פלודריום - מאמר מתו

כיצד לבנות פלודריום
מאמר מתורגם מאת: noamlevi

בשלוש עשרה השנים שאני בתחביב גידול הדגים, חלקתי אהבה משותפת לזוחלים ולדו-חיים.
במשך השנים החזקתי מגוון סוגי דגים, צבים שונים, נחשים,סלמנדרות, לטאות שונות וצפרדעים. עם נסיון של שנים עם יצורים נפלאים ומעניינים אלו, לא עלה בדעתי שאפשר לקבל את הטוב ביותר משני העולמות, ולשלב את התחביבים יחד.
לא חשבתי על הקונספט הזה עד שראיתי אקווריום דו חי, במהלך הזמן סוג זה של אקווריומים התחיל להופיע על מדפי חנויות, ואפיל השקעתי במיכל בגודל 38 ליטר בעצמי, כמובן שהגודל היה קטן מידי למה שרציתי שיחיה בשמחה בתוכו, אבל עם הנסיון ניסוי וטעיה הגיע גם הלימוד.

אחרי כמה חודשים בחנות מקומית, נתקלתי במיכל בגודל של 209 ליטר, הוא היה מקסים, היתה לו תפאורה פנימית עם עצי סחף, צמחים חיים ,
עם צבים צעירים (לתצוגה בלבד) כמה לטאות קטנות ודגים, ואפילו היה לו מפל מים. החיסרון היחיד היה שהוא פספס את הנקודה, הערכות האלה אמורות לסמלץ סביבה טבעית או אקו-סיסטמה (מערכת אקולוגית) לזוחלים, דו-חיים, ודגים. אבל עם כל היופי של עצים בצבעי אדום וחום, שמשולבים בצללים של צמחים ירוקים, מה שבלט הכי היה פיסת פלסטיק אפורה ומשעממת שמוקמה בפינת המיכל, ועברה דרך אמצעו לאורכו עד הסוף במפתיע במקום שבו המים לדגים התחילו, הוא גם היה יקר, ב-60$ אפשר להשיג קופסא מקרטון, כמה חתיכות פלסטיק, משאבת אויר, באותו רגע החלטתי שאני יוצר לבד אקווריום גדות-נחל משלי.

למרבה המזל, כמה שבועות לפני החוויה האחרונה מיקמתי מחדש את נחש הפיתון שלי בבית חדש, דבר ששחרר אקווריום בגודל של 114 ליטר לשימוש על פי בחירה שלי, מכיוון שהמיכל הכיל מקודם נחש היה לי כבר מיכל ורשת נעולה מעליו, זה היה רק מזל שבחנות מקומית היה הנחה של 50% חצי שנתית לחברים נבחרים. במכירה זו רכשתי גוף חימום 25W תת מימי, פילטר פנימי של חברת Fluval , שפורפרת של חומר איטום לאקווריום,שקים של חצץ טבעי , כמה עצי סחף, וסלעי לבה, ושק של פלואוריט.
הזמנתי את הריפוד ללטאה ,טחב , מד טמפרטורה/ לחות, וקערת אוכל מאתר http://www.thatpetplace.com.
הצמחים וסלעים אחרים נקנו בחנויות לחיות מחמד או נלקחו ממיכל ה209 ליטר שברשותי.

פלודריום - צילום: 2underachiever

חשוב לציין שהיה בכוונתי להקים מערכת "טבעית", בצורה זו, תכננתי להפריד את האדמה מהמים על ידי שימוש בסלעים גדולים כסכר. כל נסיון הוא לפעמים נסיון לימודי, וזה לא היה נסיון, בתוך שבוע פירקתי את זה בחזרה מכיוון שהמים התחילו לחלחל למקום בו נוצרה דייסה שמהר מאוד תפסה עובש. לכן החלטתי להשקיע בחתיכת זכוכית בכדי להפריד בין האדמה למים. מדדתי את המימד במונחים של אורך וגובה, והלכתי לחנות הכול-בו, הזכוכית היתה יקרה ולכן קניתי שלוש חתיכות במימדים קצת שונים רק כדי להיות בטוח. אחרי הוצאת כל התכולה של מיכל ה 114 ליטר, ויבוש על ידי מיבש שיער, השתמשתי בסיליקון לאקווריומים בכדי לאטום את חתיכות המתכת, אח"כ החלפתי את כל התכולה של המערכת הקודמת ומילאתי מחדש את המיכל, במזל, היתה לפחות דליפה אחת באיטום שיצרתי. זה לא היה מספיק בכדי להציף את צד האדמה בצורה מלאה אבל זה היה קצת יותר מידי וכמה צמחים שגדלו במיכל מתו, משמעות הדליפה היתה שהייתי צריך להוסיף מים לצד האדמה כל כמה ימים.

בזמן הזה המערכת עבדה, וכללה צמחים (גם ביבשה וגם במים), עץ סחף , אדמה , תחב , כמה דגים, ושלוש שממיות (לטאות),וחשבתי שזה יהיה מספיק בשבילי, אבל טעיתי , המים הנוספים בצד היבשה הטביעו את הטחב והפכו אותו לאדמה מגעילה , לצד היבשה היה את המראה "הרטוב" והתחיל לגדל עובש, וידעתי שאצטרך להרוס את הכול ולאטום עם סיליקון בתקווה שבפעם הזאת זה יחזיק. למרבה המזל , כששוחחתי על הדילמה הזאת עם חבר בחנות דגים מקומית , הוא הפנה אותי למוצר בשם HoldFast שמשמש במערכות אקווריומים, זה היה דבק אפוקסי (שלא בדומה לסיליקון באקווריום), לא היה רעיל לדגים התחיל להתיבש אחרי 7 דקות והתיבש בצורה מלאה כעבור שעות. לא רק זה, אלא שגם ניתן להשתמש בו מתחת למים! זה אומר שאני לא צריך להוציא את הכול מחוץ למיכל (כמה שעשיתי הרבה פעמים בעבר). זה עלה כ 2$ יותר מסיליקון ,אבל זה היה הרבה יותר ממשתלם. ברגע שהגעתי הביתה מרחתי במהירות שכבת אפקסי ישירות על הסיליקון היבש בצד של המים ,הסיליקון היה חזק מספיק בכדי להחזיק את הזכוכית במקום , כך שלא הרגשתי צורך להדביק אותו משני הצדדים של הזכוכית,האקווריום שלי היה מושלם.

יבשתן אטלנטי בפלודריום - צילום:2underachiever

להלן סיכום קצר של המבנה כמו שהוא מופיע כיום, גודל המיכל הוא 114 ליטר באקווריום ארוך, החלוקה על ידי זכוכית ממקומת מעבר לחצי אורך המיכל והיא אטומה בצורה ישירה לכל אורכה. בכדי לאפשר קצת יותר אדמה מאשר מים . צד האדמה מכיל שכבה של חצץ טבעי , בעומק של 127 מ"מ. וישנו גם 127 מ"מ שכבה של מצע מעורבב בתבן ללטאות כשמעל זה שוכבת שכבה בעובי 25 מ"מ של טחב (שנקראת גם שאג מוס shag moss), ישנה חתיכה גדולה של עץ סחף שעולה מהאדמה ובעל גזע חוסם שנשען על העץ, וישנו גם אחד שממש אנכי, ישנם כמה סלעי לבה בערימה מסודרת לקראת החלק המרכזי אחורי של אחורי ,חלקת אדמה, וחלקי עץ מעובד בחלקו האחורי של האקווריום בצד שמאל. בחלק הקדמי השמאלי צלחת אוכל לא עמוקה לשממיות, הצמחיה מורכבת מחרב האמזונס שלקחתי מהאקווריום השני שלי,שחתוך בערך לגודל של 50 מ"מ, ועכשיו הוא מסתדר טוב, עם 8 עלים בגובה של 152 מ"מ, ישנם גם כמה צמחים שנמכרו כ"צמחי ביצה" ושולבו יחד - כך שאני לא יודע את שמותם.

איזור המים במיכל מורכב מ 76 מ"מ של חצץ צבעוני דק ופלוריט (Flourite) שמהווה 60% מהתערובת, ישנם שני חתיכות של אבן בטומנית (shale) שמכסה את מחיצת הזכוכית כמעט בצורה מלאה. ישנו גוף חימום 25W בצד האחורי של המיכל קרוב למחיצה, ישנה חתיכת עץ גדולה דקה שעולה מגובה המיים ונשענת על צד היבשה, כך שהיא מאפשרת גישה למים לשממיות (הם יכולים גם להידבק לזכוכית). פילטר Fluval 2 שוכב בצורה אופקית בצד בצמוד לצד ימין של המיכל, אבל מוצמד לצד האחורי במיכל עם צינור יציאה מכוון לצד האחורי במיכל, חתיכת עץ גדולה מכסה על הפילטר שמונחת על הפילטר ונתמכת על ידי חתיכות עץ נוספות. הצמחים מכילים 2 אנוביה נענע (קטנים), קבוצה של קריפטוקורין ונדטי (שילוב של ירוק ואדום), ארבעה Sandy's ירוקים, וזוג של צמחי גאווה (Java fern) קטנים שמעוגנים לצד ולחצץ. רשימת הדגים מכילה זוג קריבנסיס, גורמי פנינה, טטרה קולומביאנית כחולת זנב, וטטרה פאנטום שחורה, זוג הקריבנסיס החליטו להתרבות ונהיו מאוד טרטורייאליים, מתעללים בדגים האחרים, עד שאספתי אותם למיכל אחר.
התאורה מכילה 2 נורות של 15W triton המיכל עומד על שידה, שמסתירה ציוד נקוי,אוכל,וספרים על שממיות ודגים. אני מנקה את החצץ כמו באקווריום רגיל, הוספתי לאחרונה רקע שחור, שנותן לצמחים ולדגים ולכל המכלול צורה יותר מאירה.

יבשתן אטלנטי בפלודריום - צילום:2underachiever

בכל הקשור בהרמת אקווריום כזה לבד, אתם יכולים לראות את הציוד והשיטות שאני השתמשתי בהם, לרוב האקווריומיסטים יש אקווריום אחד או שניים עודפים, כמה סלעים, חצץ, וציוד נוסף, שמזיל את הפרוייקט.
ניתן לבנות את הסטנד או להניח את המיכל על חתיכת ריהוט יציב.
למידע על סטנדים, מיכלים, וציוד נוסף. פרוייקטים, ניתן למצוא באתר http://www.thekrib.com
לדקורציה ניתן להשתמש בעץ או אבנים שמוצאים באיזור ביתך, כל עוד הם מחוטאים בצורה טובה ווידאת שהם אינם מכילים מזיקים.
מפלים ניתן ליצור על ידי סיליקון (או דבק פרוקסי), לחבר חלקי סלעים יחד ,וחיבור צינורות מהם לפילטר הפנימי.
באשר לתושבים, תחשבו באותה צורה כמו שהייתם חושבים אם הייתם צריך לאכלס אקווריום, שימו לב לגודל ולהרגלי אכילה.
שממית יכולה בקלות להפוך קריבנסיס לארוחה, אבל אם היא מקבלת אוכל בצורה טובה ומקבלת תולעים וצרצרים, סביר להניח שהיא לא תחפש את הדג.
אם אתם רוצים יצורים שיעשו שימוש בכל מרחב המיכל ישתמשו בכל המיכל ט?ר?יטו?ן (סוג של דו-חי), צפרדעים וצבים קטנים (למרות שלא ב114 ליטר) יהוו אופציה טובה, ותחומי האפשרויות הם אין סופיות.

קישור למאמר המקורי :
http://www.aquahobby.com/articles/e_terrarium.php

איתי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 04/09/2007, 06:50   #2
stinki

הסמל האישי שלstinki

הודו פעם אחת בהודעה אחת

מאמר מושקע ואיכותי ...
תודה רבה.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > טבע ובעלי חיים אחרים
הגדרות אשכול