צפה בגרסא המלאה : רביית סקלרים

plekostomus
Monday 06/10/2003, 17:31
יש לי 5 זוגות סקלרים שמטילים בקביעות בערך כל שבועיים.
ידוע לי שהם זוגות מאחר ובכל פעם יש הפרייה והביצים בוקעות אך אף פעם לא מגיעים לשלב השחייה.
האם מישהו התנסה בריבוי סקלרים ויכול לתאר את השיטה בפרוטרות?

Plekostomus
:wave:

avishai
Monday 06/10/2003, 17:37
מה זה לא מגיעים לשלב השחייה הביצים בוקעות ורואים דגיגים?
כמה פעמים כבר הטילו הסקלרים האלה ומה הגודל שלהם?

plekostomus
Monday 06/10/2003, 17:54
רואים דגיגים ש"רועדים" על קרקעית האקווריום ותוך מספר שעות מתים.
הסקלרים בגיל שנה וחצי וכל זוג הטיל לפחות 15 הטלות.

avishai
Monday 06/10/2003, 17:59
אז אין לי מושג מה הבעייה חכה שהמומחים פה יענו על זה!..
רגע איזה אוכל אתה נותן לדגיגם ואיזה פילטר יש לך? והביצים היה עליהם משו פונגוס משו?

plekostomus
Monday 06/10/2003, 18:06
אני מטפל בביצים בנפרד מההורים, באקווריום קטן (10 ליטר), מים מתוך האקווריום של ההורים, מתילן כחול, מופעל מפל קטן עם צמר פרלון+פחם פעיל, אבן חמצן מזרימה זרם אוויר לא חזק מעל ההטלה, הפלטה עם הביצים מופנת עם הביצים כלפי מטה.
אין שום פונגוס...

avishai
Monday 06/10/2003, 19:06
אז אין לי מושג

רונדג
Monday 06/10/2003, 22:35
אני מצטער שזה לא ממש קשור, אבל - ניתן לעשות זאת?! להוציא את הביצים מן האקווריום ולגדל אותן באקווריום נפרד ללא ההורים??

avishai
Tuesday 07/10/2003, 10:36
עדיף שלא כי ההורים דואגים לביצים בעצמם

דרור
Tuesday 07/10/2003, 21:28
אפשר לגדל בנפרד מההורים,
צריך רק להקפיד על איכות המים.
להתחיל להאכיל רק אחרי אחרי שהדגיגים מתנתקים מהחוט לעלה ושוחים

רונדג
Wednesday 08/10/2003, 18:48
אני שמח שאתם מסכימים אחד עם השני... :?

אני יודע שניתן לקחת את הביצים, לשים אותן באקווריום נפרד, לכוון אליהן אבן אויר בעצמה חלשה, ולהוסיף מטילן בלו למים.

אבל חוץ מתנאי המים, אין שום בעיה אחרת עם העניין?? ההורים לא חיוניים לדגיגים יותר מרגע הבקיעה?

כי זה מקל מאוד! במקום לדאוג לאקווריום גדול ומרווח מספיק בשביל זוג הורים + צאצאים, אפשר פשוט לשים את כל הצאצאים באקווריום אחד. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במספר זוגות שמטילים באקווריום הקיבוצי, שבמקום לדאוג לשכן אותם בחמישה אקווריומים מרווחים, אפשר פשוט לקחת את כל הביצים ולשים אותן באקווריום אחד!

אז שוב, האם זהו אכן פיתרון טוב או לא? אני בטוח שאפשר ליישם אותו, אבל האם הוא פיתרון טוב?

DAV
Wednesday 08/10/2003, 19:23
היי

ראשית אני מקנה בך שיש לך זוגות מטילים !

אני מציע שתעשה בדיקה של המים של האק' , כל הפרמטרים החשובים :NO2 NO3
PH אים אפשר להוסיף תוסיף שנילמד יותר...

כמה מטילן בלו אתה מוסיף ?

מה הטמ"פ באק' הקטן ?

רונדג
Thursday 09/10/2003, 18:18
קודם כל, אני מצטער דייב אם הטעיתי אותך.. אין לי זוגות מטילים.. יותר מכך - אין לי בכלל אקווריום. השאלה הייתה תיאורטית לחלוטין.

השאיפה היא לאקווריום עם סקלרים שיתרבו. הבעיה שלי היא שאני יסודי מאוד. לדעתי קצת יותר מדי, אבל מה לעשות.. כזה אני..

ואני אוהב לדעת הכל לפני שאני מתחיל! זו הסיבה שאני חבר בפורום כחצי שנה כבר בלי להתחיל עם גידול דגים בפועל. אני רוצה קודם לקבל את הבסיס הכי טוב שאני יכול מנסיונם של אחרים, לפני שאני מתחיל ללמוד מהניסיון של עצמי. אני יודע שדגים יכול להיות לעיתים עסק מאוד מייאש בהתחלה, וכדי לחסוך מעצמי אי נעימויות (כיוון שאני לא יעמוד במוות של דגים על ההתחלה..) אני קודם רוצה להיות מוכן בצורה הטובה ביותר שאני יכול להגיע אליה, ורק אז להתחיל. השאיפה היא להתחיל בעוד כחודש מקסימום!

אולי באמת עדיף לחצות את הגשר כשאגיע אליו או קצת לפני.. בכל מקרה תודה על העזרה!

DAV
Thursday 09/10/2003, 19:51
היי רונדג ! סליחה אים הטעתי אותך אבל עניתי לplekostomus !

אגב זה שאתה יסודי זה טוב אבל מתי שהוא תיתצתרך להרטיב את ההרגליים....

מעניין איזה הכנה תאורטית תעשה לפני שXXXX עים בחורות... :o

plekostomus
Friday 10/10/2003, 07:58
עקבתי בעניין רב אחר הדיון שנוצר בהמשך לשאלה שלי ונראה לי שקצת הטעתי אותכם ולכן אנסה לשאול את השאלה שלי בצורה מפורטת ומדוייקת יותר: כל זוג סקלרים שלי הוא בן שנה וחצי לפחות, נמצא מופרד באקווריום של כ-100 ליטר רק לעצמו, גובה האקווריום 60 ס"מ.
הזוג מטיל על לוח פרספקס ירוק 30 ס"מ 7X ס"מ, מיד אחרי ההטלה הלוח מועבר לאקווריום של 20 ליטר, בו מופעל מפל קטן עם צמר פרלון ופחם פעיל, עם מתילן כחול (המים בצבע די כהה אך עדיין רואים את הביצים). אחרי כיומיים הדגיגים רועדים על הלוח ומאותו רגע הם מתחילים למות כאשר הם מקבלים צבע לבן. אין שום פונגוס. ה-PH הוא 6.8, קושיות המים 2 מעלות.
יש לציין שאחד הזוגות גידל לבד את הדגיגים (כ-200 דגיגים), אך לאחר מכן אכל בקביעות את כל ההטלות. זוגות אחרים, כאשר השארתי להם את הביצים גידלו אותם עד שלב הבקיעה (דגיגים רועדים על הלוח) ולאחר מכן אכלו אותם.
לאחרונה אני כבר לא מפריד את הביצים מההורים. אחרי כיומיים כל הביצים לבנות כאילו לא הופרו. אין שום פונסוגס, איכות המים כפי שתארתי לע"ל. מה יכולה להיות הבעיה?

Plekostomus :?

רונדג
Friday 10/10/2003, 20:55
פלקוסטומוס, יש לי שאלה אליך. אני לא רוצה שזה יעצור את העץ שלך, אבל מיותר לפתוח עץ חדש בשביל זה כי כבר התחלנו לדון בזה כאן. השאלה היא האם באופן תיאורטי ניתן לשים זוג סקלרים באקווריום נפרד, לתת להם להטיל, ולאחר שהם הטילו להחזיר אותם לאקווריום הקיבוצי? זה לא יגרום להם לסטרס או משהו כזה? (השאלה הזו היא ללא קשר להודעה שפירסם פלקוסטומוס, ולכן תענו קודם כל על השאלה שלו!!)

avishai
Saturday 11/10/2003, 13:00
בטח שאפשר אבל למה לעשות את זה?

Wild Blue
Saturday 11/10/2003, 13:54
רונדג אם יש לך שאלות שלא קשורות לבעיה (בכל זאת plekostomus מנסה לקבל פה עזרה ולא לענות על שאלות) בבקשה פתח עץ נפרד עם השאלות.

עכשיו plekostomus קצת שאלות להבנה אישית. אתה עובר עם המטילן מינון של כטיפה לליטר?

אם ההורים שומרים על הביצים עד מצב הבקיה (דגיגים מתנועיים על הלוח "וויגלרס" באנגלית) למה אתה מפריד אותם לפני הבקיעה?

למה אתה הופך את הלוח הדגיגים צריכים (חייבים להיות על חלקו העליון).

אסור שיהיה מגע בין בועות האוויר ללוח. וכן ברגע שאה שם פחם פעיל ניטרלת את המטילן.

בבקשה בדוק את ערכי מחזור החנקן באקווריומים.

מה הטמפ' באקווריום הקטן?

ומה רמת הזרימה?

בכל אופן זה נשמע כאילו יש לך בעיה בריאותית של הדגיגים איזה פטוגן שפוגע בהם אני הייתי ממליץ לנקות את כל המיכלים של הדגים עם כלור לשם חיטויים (לאחר השטיפה עם הכלור יש לבצע שטיפות מרובות במים והשריה באנטי כלור) והכנסת מים חדשים והתחלה מחדש.

דרור
Wednesday 15/10/2003, 16:35
מנסיון - גם אם לא תשים מטילן בלו ותקפיד על איכות המים ( מי האקווריום של
ההורים),
כ 50% מהביצים ישרדו ויבקעו.
לדעתי הבעיה היא עם המינון של חומר החיטוי
דרור

plekostomus
Wednesday 15/10/2003, 21:54
דרור,תודה !
עכשיו תסביר לי ננקשה למה אתה מתכוון כאשר אתה אומר"מניסיון" ?מה זה "מיים מהאקווריום של ההורים"?למה אתה מתכוון ב"להקפיד על איכות המיים"?
אני מבין שהיה לך נסיון מוצלח ברביית סקלרים?אם כן, זה בדיוק מה שאני מחפש!
האם גידלת בעצמך את ההורים?נאיזה סוג של סקלרים מדובר?האם אתה מכיר את ההרכב הגנטי שלהם?האם הפרדת את ההטלה מההורים?איך בדיוק סדרת את האקוורים שאליו העברת את ההטלה?האם הפכת את לוח ההטלה עם ההטלה כלפי מטה?...אני צריך את כל התהליך מאוד ,מאוד מפורט!!!....אם אתה יודע מה עשית...ולא מדובר בהצלחה מקרית או אפילו אם אין לך מושג מה אתה עושה אבל אתה מצליח בעיקביות אז בבקשה תענה!...זה נכון לגבי כל מי שהתנסה בפועל ברביית סקלרים!...אני מדגיש,רק מי שבפועל התנסה!!
הערה:חשונ מאוד לציין סוג הסקלרים!יש סוגים שקל להצליח אתם(זהב,שיש)ויש סוגים שקשים מאד לריבוי(שחורים עם מנה כפולה של גנים שחורים,זברה שחור)
plekostomus :wave:

דרור
Thursday 16/10/2003, 01:40
שלום,
יש לי זוג של סקלרים זהובים שהטילו מס' פעמים.
המכס' שהגעתי אליו הוא דגיגים בני כעשרה ימים - פעמיים.
הסיבה לכך היא שפשוט נידרש זמן רב יחסית לטיפול בדגיגים - זמן שאין לי.
בשתי הפעמים בהם הדגיגים הגיעו לשלב זה ( היו מקרים פחות מוצלחים)
1. העברתי את העלה עם הביצים לאקווריום ~5 ליטר עם מים מאקווריום ההורים,
מדחום ( 26), ומשאבה עם בועות
2 קשרתי את העלה באקווריום בזוית המקורית שבה הוא היה והפעלתי את המשאבה
כך שנוצר זרם חלש ליד הביצים
3 אחרי 24 שעות כ 60% קיבלו פונגוס - לא השתמשתי כלל במטילן בלו - ולדעתי צריך להזהר מאד במינון של החומר.
4 אחרי 48 שעות - בקיעה
5 אחרי עוד כיומיים הדגיגים מתחילים ליפול מהעלה, עקרונית התחלתי להאכיל לאחר שהחלו לשחות באופן חופשי במיכל.
לאחר כל האכלה החלפתי כ 50% מהמים במים מאקווריום ההורים.
להערכתי הדגיגים שלי מתו בשתי הפעמים בגלל איכות המים, צריך לנסות להאכיל בתדירות גבוהה יחסית ולנקות אחרי כל פעם.
המזון שאני השתמשתי בו הוא SERA מיקרו אבל הבנתי שיש מזונות מוצלחים יותר של אנין נון
בהצלחה

plekostomus
Thursday 16/10/2003, 22:44
רון שלום,
תיארתי לעצמי ש"עבדת"עם סקלרים זהובים או שיש(איתם קל יותר!).עכשיו, כמה שאלות:
האם מדובר בזוג שגידלת אותו בעצמך והם בחרו זה את זו או שקנית זוג מטיל בוגר?
האם אתה מחזיק את הזוג לבד במיכל שלהם או באקווריום קיבוצי?
באיזה אוכל אתה מאכיל את הזוג שלך?
בכל אופן,למרות שלא שאלת,נראה לי,מניסיון, שאם היית משנה כמה דברים קטנים בתהליך שלך אז היית מצליח יותר:1)סקלרים מטילים רב השנה,אם הטמפרטורה בסביבות ה-28 מעלות,כל שבועים בערך.תאכיל אותם בתולעי דם ולב הודו(בלי השומן!)מגורד על פומפיה.תקבל הטלות הרבה יותר גדולות וגם % ההפריה יהיה יותר גבוה.2)את העלה עם הביצים צריך להטות עם ההטלה כלפי מטה!ככה אתה משתמש בכח המשיכה וכל ה"ליכלוך"(הביצה זה משהוא שחי,מתפתח ופולט המון פסולת וגזים!בטבע ההורים מנקים...) נופל ולא מזהם את ההטלה .3)כן צריך להשתמש במתילן או אקריפלווין,אחרת יש פונגוס,במינון של טיפה ל-1 ליטר.4)תשתמש בפילטר פינתי,קופסה, הכי פשוט ותוסיף מתחת לצמר פרלון ,פחם פעיל.הוא סופג את הגזים הרעילים שהביצים פולטות... 5)לדעתי הדגיגים שלך מתו,בעיקר,בגלל שלא קיבלו אוכל נכון!
אם אתה לא נותן ארטמיה או תולעי מיקרו אז % ההצלחה הוא בדרך כלל 0 !!!
אז בנתיים,להתראות,בהצלחה ותודה רבה!
plekostomus :wave: