צפה בגרסא המלאה : פחם פעיל באקווריום עם צמחים (?)

wolf1
Tuesday 22/01/2002, 10:05
קראתי בלא מעט מקומות ברשת,חוות דעת של אנשים שהורידו את הפחם הפעיל מהפילטר של המיכל שלהם,וראו גדילה טובה ומהירה יותר של הצמחייה.
לפי מה שכתוב,הפחם הפעיל לא טוב לצמחייה.
האם למישהו יש נסיון עם הדבר?..
בבקשה חוו דעת על הנושא - יש לי מיכל חדש עם צמחייה,כך שאולי עוד לא מאוחר להוציא את הפחם הפעיל ולעודד את גידול הצמחייה.
בתודה מראש

amnon
Tuesday 22/01/2002, 10:12
אצלי , אחרי שהוצאתי את הפחם דווקא התחילו לגדול האצות בעיקר, ו..גם הצמחים.

shoonra
Tuesday 22/01/2002, 10:38
מקור ה"שמועות" האלו הוא שהפחם סופח אליו חלק מחומרי הדישון שנימצאים במים כמו הברזל
ראה כאן:
http://pundak.integrahosting.net/fforum/viewtopic.php?topic=345&forum=3

אצלי לדוגמא יש פחם של ביו כרם זורב-והמון צימחיה שמאוד משגשגת,יש לי דשן תת קרקעי ששמתי כשהקמתי את האקווריום , דשן של כדוריות שמונחות ליד השורשים, ומידי פעם אני מוסיף דשן נוזלי פלורינה של SERA
גם אם הצמיחה מואטת מעט בגלל הפחם זה שווה (מה גם שבמקרה שלי זה אף רצוי :smile: )

wolf1
Tuesday 22/01/2002, 11:06
מה זה ה"ביו כרם זורב" הזה?
ככה זה נקרא?
של איזה חברה?..
בכל חנות דגים ניתן להשיג אותו?
כרגע יש לי בפילטר (רטוב/יבש) 3 שקיות של פחם פעיל (שקיות רשת כאלה) - האם כדאי פשוט להחליף אותו בפחם הזה?..איזה כמות לשים?גם כן 3?
מה בכלל שונה בפחם הזה?כלומר,מה הוא עושה?..:=)
שוב תודה על התגובות המהירות.

יאיר
Tuesday 22/01/2002, 11:44
משיחות עם מומחים בעלי ניסיון וידע רב ביותר
בתחום, נאמר לי חד משמעית שכן רצוי להוסיף פחם
לאקווריום צמחיה (שהתועלת רבה מן החסרון).

shoonra
Tuesday 22/01/2002, 12:25
ביו כרם זורב הוא סוג של פחם שמכיל לא רק פחם פעיל אלא גם חומרים שמרככים את המים חלקית סופחים קלציום ופוספטים ועוד..
מה שיש לי בפילטר זה מתוצרת חברת רנה זה בה בתוך שקיק נייר שאותו מכניסים לפילטר עולה בסביבות ה-65 שקלים ומחזיק 3-4 חודשים

ואגב הפילטר שלך מאוד לא מומלץ לאקווריום צימחיה-הבעיה בפילטר רטוב/יבש היא שהמים מתערבבים באויר מה שגורם להתמוססות מוגברת של חמצן ולפליטה מוגברת של ה-CO2 שמהווה גורם חיוני לתהליך הפוטוסינטזה ולהתפתחות הצמחים.
אגב באקווריום צימחיה בכלל מומלצת תנועה מינימלית של פני המים (אבל לא פני מים עומדים כדי שבכל זאת יתמוסס חמצן במים) כדי לאבד כמה שפחות CO2

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: shoonra בתאריך 2002-01-22 04:26 ]</font>

wolf1
Tuesday 22/01/2002, 13:38
האם תוספת של מערכת co2 תוכל לעזור לעניין?
דווקא קיבלתי חוות דעת מעולה על פילטר רטוב/יבש - הבנתי שהוא יעיל יותר מפילטר רגיל בגלל המגע שלו עם האוויר.
עוד שאלה - האם יש למישהו נסיון עם ערכות השמרים?..האם כדאי גם לחבר להם דיפיוזר?
אם כן,של איזה חברה כדאי לקנות?
תודה

יאיר
Tuesday 22/01/2002, 13:53
מערכת ה-diy של שמרים וסוכר היא טובה, ובעיקר זולה ! החיסרון הוא באי יכולת לשלוט על כמות ה co2 והצורך למלא את הבקבוק כל שבועיים-שלושה.

לגבי הדיפיוזר - אתה חייב אותו בכדי לדאוד להתמוססות טובה של הגז במים.
יש מבחר של דיפיוזרים בשוק ; אם אתה מחליט לקנות, אני ממליץ לקנות משוהא איכותי (לדוגמא, של חברת Dennerle) שעולה בסביבות 170 ש"ח (שים לב, זה בא במספר גדלים, כך שתשים לב שאתה קונה את הגודל שאתה צריך - ההבדל במחיר הור משמעותי).

אבל, בתור התחלה, אתה בהחלט יכול לבנוצ דיפיוזר לבד, הנה מאמר שמסביר איך:
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/diy_reactor.htm

יש עוד דרכים לעשות זאת - תחפש באינטרנט !

ד"א, אבן אוויר הוא גם סוג של דיפיוזר - לא יעיל במיוחד, אבל בסדר !

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: יאיר בתאריך 2002-01-22 05:56 ]</font>

fish in heaven
Tuesday 22/01/2002, 16:29
מה בדיוק היתרונות הכל-כך עצומים של פחם ? לפי דעתי פחם זה דבר שצריך אותו רק במקרים מיוחדים, אפשר להסתדר טוב מאוד בלי פחם, באקווריום שלי לא הכנסתי פחם מעודי, והוא היה נקי ממחלות זה 16 חודשים.

בקשר לצמחייה, אני זוכר בבירור שפעם עמירם כתב על כך שהוא בדק בעזרת ערכת ברזל וגילה שהפחם סופח אותו... ואני לא חושב שיש משהו שפחם עוזר לצמחים. אם כבר חומר כימי שעוזר לצמחים, זה סופח פוספסטים בשביל האצות, אבל גם זה רק במקרים נדירים.

amnon
Wednesday 23/01/2002, 18:02
מניסיוני ,כשמוציאים פחם באקווריום צמחיה ,
יש מיד צמיחת אצות וכן המים הופכים ללא שקופים,
כשמחזירים את הפחם, המים חוזרים להיות שקופים לחלוטין.
כמובן שיש לפחם חסרונות של הפחתת יעילות של חומרים שונים ,אך יעלותו בשמירה על צלילות המים רבה ועדיפה.