צפה בגרסא המלאה : ניסוי מעניין

קובי
Monday 08/10/2001, 17:12
החלטנו לעשות ניסוי חדש באקווריום הצמחייה של רעות: הכנסנו לשם בורג. זה נשמע מוזר או מצחיק או מה שלא תרצו - אבל במילא אנחנו מוסיפים דרך חומרי הדישון יסודות מתכתיים למי האקווריום, ולכן קיבלתי והחלטתי ליישם המלצה מעניינת: לשים רכיב מתכתי כלשהו (כמו בורג או אום) באקווריום ולראות מה קורה.

הממליץ ד"א הוא ד"ר קופרמן - שהוא מומחה לדגים.

בקרוב אדווח על התוצאות.

fish in heaven
Monday 08/10/2001, 17:58
אני מודה ומתוודה ששמעתי על השיטה הנ"ל - יש לי הרבה שעות מחשב פנויות בעבודה :grin:

בכל מקרה אנחנו מחכים לתוצאות :smile:

עוד הערה אם אני לא טועה מיקום הבורג צריך להיות בתוך המדיה של הפילטר או משהו כזה ? כי אם תשים אותו בתוך החצץ הוא ישפיע רק על האזור הקרוב אליו...

עמירם ש.
Monday 08/10/2001, 19:34
בלי להיכנס יותר מדי לכימיה (לא כי אני לא רוצה, אני פשוט לא מבין), האינטרנט מלא במאמרים הטוענים שצמחים אינם יכולים להשתמש בחלודה, ולכן כל ברזל "רגיל" המוכנס למים הוא ביזבוז/זיהום.

קובי
Tuesday 09/10/2001, 01:05
שמתי בורג של פלדת אלחלד. תשמע - הרעיון הוא לנסות ולראות מה קורה. אם אני אראה שהעלים צומחים חזקים יותר ומשופרים יותר - סבאבה. אם לא, אז אני מניח שזה לא רעיון כזה נפלא :-).

elminister
Tuesday 09/10/2001, 20:16
הברזל "ידע" לשחרר יונים של fe2+ למיים....
לא הייתי מנסה בורג חלוד כי זו כבר תחמוצת של
FeCo3 או נגזרות שלהם....
אבל לא נראה לי שבורג מברזל טהור (בתוך המדיה של הפילטר כמובן) יכול לגרום לנזק
ELMINISTER

קובי
Wednesday 10/10/2001, 10:15
אין לי שמץ של מושג מאיפה אני עומד להשיג ברגים מברזל טהור :-). פשוט הכנסתי בורג אל - חלד לאקווריום. האמת היא שהרעיון למקם את הבורג או הברגים הללו במדיית הפילטר נראה לי רעיון טוב יותר, אבל נשאלת השאלה - כמה ברגים כאלה לשים :-) :

האם קיים חוק אצבע שאומר שבורג באורך 3 סנטימטרים טוב ל - 20 ליטר מים ? (זו רק דוגמה, אבל לא הייתי רוצה להציף את האקווריום שלי בברזל).

Diveboy
Wednesday 10/10/2001, 14:35
ייתכן, גם אם לא סביר, אך זו תוצאה שאין לפסול על הסף, שהצמחים יעשו את אחד הדברים הבאים:
1. ימתינו להכנסת ברגים נוספים ויבנו באמצעותם מכונית קטנה.
2. ישאלו למי השתחרר הבורג הזה כשחשב להכניס אותו לאקווריום.
אבל כל הכבוד, בכל מקרה, ולא בציניות, על הרעיון המקורי.

עמירם ש.
Wednesday 10/10/2001, 20:56
ל-elminister: למיטב ידיעתי, בנוכחות חמצן - ולטובת הדגים אני מקווה שבאקווריום של קובי יש חמצן - ברזל טהור לא ישחרר יוני ברזל אלא יתרכב עם החמצן וייצור את תרכובות החלודה שהזכרת, שאינן זמינות לצמחים. ברזל שאינו מחליד (פלב"מ) לא ישחרר דבר, לא יוני ברזל ולא חלודה.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: עמירם ש. בתאריך 2001-10-10 13:57 ]</font>

elminister
Friday 12/10/2001, 10:13
מסכים עם עמירם לאחר מחשבה נוספת....
היונים המסיסים במיים יכולים להספג או בצמחים או באוויר הנפלט ממשאבת האוויר ליצור תחמוצות
אני לא יודע את קבועי הפיכת ברזל ליונים או יכולת ההתרכבות של היונים עם האוויר.
אבל אני יודע לא לקחת סיכונים מיותרים...וזה אולי סיכון במקום לקנות דשן ב-25 ש"ח
ELMINISTER

Diveboy
Friday 12/10/2001, 16:54
"הכל בגלל מסמר קטן, הכל בגלל מסמר..."

קובי
Friday 12/10/2001, 20:16
החבר שהכניס כבר את האום שלו לאקווריום הראה לי באותות ובמופתים ובמראה גדולה את ההשפעה של זה במים:

יש לו לפני באמצע ואחרי. אפשר לראות שכאשר הוא הכניס ברגים - יש לו צמיחה יפה של עלים באנוביאס. כשהוא הוציא את הבורג לתקופה מסויימת, העלים שצמחו יצאו כמושים משהו, כאלה רזים ולפלפים :grin:. כשהוא החזיר את הבורג העלים חזרו להראות כמו סופרמן. ד"א בכל הסביבה של הבורג שתקעתי (בערך חצי אקווריום) העלים של האמזונאס מתחילים להתיישר (הם היו קצת גליים בשוליים) ולהזדקף.

אוליי התיאוריות המדעיות על שיחרור או אי שיחרור של יונים, ציפורים עקרבים ונחשים נכונות ומדוייקות. אבל הצמחים שלי עוד לא יודעים לקרוא :grin:

Wild Blue
Saturday 17/11/2001, 23:04
דג זאב 1
עבר חודש בערך מאז שהכנסת את הבורג למים מה חדש?
האם כבר יש תוצאות כל שהם לניסי?
האם הבורג החליד?
איך הגיבו הצמחים?
והאם זה היה שווה את זה?

בכל אופן מאוד רוצה לשמוע את התוצאות של הניסוי לשם שקילת ישומו באקווריום שלי

קובי
Sunday 18/11/2001, 04:15
ואללה - הגיע הזמן לסיכום חודשי של הבורג באקווריום הצמחייה שלנו ולהלן העידכון.

הצמחים בהחלט מארים שיגשוג ושינוי. היתה תקופה שהיו קצת אצות זקן, בגלל שלא הפעלנו פחמן דו חמצני. עם נוכחות הפחמן האצות נעלמו. עליי לציין שהעלים (גם של האמזונאס הגדול שבמרכז האקווריום) פשוט התיישרו בפינות שלהם. אם קודם לכן הפינות היו גליות - לאחר הוספת הבורג השינוי היה מהותי למדיי - למרות שאם לזכור שהבורג הוכנס בכוונה לפינה שבה ההשפעה שלו תהיה הקטנה ביותר (לא רחוק מיציאת המים לפילטר) - הרי השינוי היה בעיקר באיזור שבו הבורג.

אלחלד או לא אלחלד - הבורג החליד ובקרוב אחליף אותו בבורג חדש, שאותו אמקם במצב שבו הוא יוכל להשפיע יותר - בתוך הפילטר עצמו.

Wild Blue
Sunday 18/11/2001, 04:19
אז מה שווה לי להכניס בורג? והאם כדאי יותר מאחד? יש לי אקוורים של כמעט 500 ליטר?

ברקודה
Sunday 18/11/2001, 07:06
אני לא יודע מה המומחיות של ד"ר קופרמן אבל
לא אחת שמעתי אזהרות שאין להשתמש ברשת ברזל מעל לבריכות דגי נוי מחשש להרעלה של הדגים
-באקווריום שלי לא תמצא ברגים

עמירם ש.
Sunday 18/11/2001, 07:29
אני שמח בשמחתו של קובי, ואפילו יצא לי לראות את הבורג הנדון, אבל אני חוזר וטוען: ברזל חופשי במים רוויי-החמצן של האקווריום עובר מהר מאוד למצב של Fe+++ (חלודה בעברית) שבו הוא לא נספג על-ידי הצמחים. הדרך היחידה לספק די ברזל זמין לצמחים היא באמצעות תרכובות אורגניות של ברזל, כאלו המצויות בתוספים המסחריים. נכון שאם במים אין בכלל ברזל (מצב נדיר) והצמחים מתים בהמוניהם אז גם בורג יכול להועיל בשוליים, אבל אני מניח ששיגשוג הצמחייה של קובי לא נבע מהבורג דווקא אלא מתהליכים כימיים אחרים.

Diveboy
Sunday 18/11/2001, 16:10
בעקבות מה שקראתי כאן, החלטתי גם אני לערוך ניסוי דומה באקווריום שלי והייתי רוצה לדווח על תוצאותיו. מכיוון שיש לי אקווריום גדול ובו דגים רבים, החלטתי להכניס יותר מבורג אחד. היה לי ברור שלא ניתן יהיה לקדוח בזכוכית כדי להכניס דיבלים מפני שזה עלול לסדוק אותה וחלק מהמים עלולים לברוח. כמו כן, המקדחה שלי איננה עמידה במים ויש חשש להתחשמלות. התלבטתי בין בורג פיליפס לבורג רגיל אבל בסופו של דבר החלטתי שאין הבדל משמעותי. מאחר שיש לי זוג דגי פטיש, היה לי ברור שחייבים להכניס בורג ולא מסמר. בסופו של דבר מה שעשיתי היה להוריד את מפלס המים למינימום, ולהבריג את הברגים ואז להוסיף את המים (לא חדשים, אלא כאלה שהוצאתי מהאקווריום, בגלל תרביות החיידקים). עבר יום מאז שהשלמתי את ההתקנה, והתוצאות נראות טובות מבחינת הצמחים. יחד עם זה, הדגים אינם זזים, אלא הם פשוט קבועים במקומם. האם יכול להיות שזה בגלל ההברגה, ואם כן, איך אפשר לפתור את זה או פשוט להסתפק בזה שהם קבועים ?

עמירם ש.
Monday 19/11/2001, 05:59
מצטער, לא הבנתי. הדגים אינם זזים בגלל הבורג פיליפס או בגלל החלודה?

קובי
Monday 19/11/2001, 06:36
להבא תשתמש בשייבות דקות ממתכת בין הברגים לאומים. כמו כן ניתן לרכוש בחנויות הקרובות חומרים מגרזים אשר יכולים להקל את תנועת הדגים על ציר הבורג.
אם כבר - באיזו נקודה של הדג השחלת את הברגים ?

Diveboy
Monday 19/11/2001, 16:36
הייתי מעוניין לקבל עוד פרטים על הגריז שבו כדאי להשתמש. בינתיים המצב רק הולך ומחמיר. אגב, הברגים לא החלידו, מפני שהם עשויים טיטניום.

עמירם ש.
Monday 19/11/2001, 20:23
עכשיו אתה לא הבנת. התכוונתי שהדגים לא זזים בגלל שהדגים החלידו, לא בגלל שהברגים החלידו. אני יודע שברגים לא זזים. מה אתה חושב, שאני אידיוט?

קובי
Tuesday 20/11/2001, 21:23
אני חייב לענות על זה ? :roll:

elminister
Tuesday 20/11/2001, 21:39
לא חייבים להוריד את רמת הדיון....
זה פורום מקצועי!
אין לכם מה לאמר...אל תכתבו....
לשון הומוריסיטית...זה אחלה !
אבל לא מתאימה לרוח דיוני הפורום.
הבא נשמור על רמה מקצועית כאמור
ELMINISTER

Diveboy
Tuesday 20/11/2001, 22:51
בצער רב וביגון קודר אני מודיע בזאת על מותו בטרם עת של דג גופי. שבע מקשיי החיים בארץ זאת, לא היה לו עוד כוח להילחם. גם דגים נשברים. כל חברי הפורום מתבקשים להרכין את ראשם, לעטות שק ואפר ולקונן מרה. לא יהיו עוד כמוהו.
הערה: הודעה זו נכתבה ברוח המתאימה לפורום.

עמירם ש.
Wednesday 21/11/2001, 04:34
באמת ובתמים ראיתי באחד האתרים בחו"ל פורום מיוחד שהוקדש לזכרם של דגי הגולשים שהלכו לעולמם. דניאל - הדג הגדול בשמים (!) - מה דעתך?

fish in heaven
Wednesday 21/11/2001, 04:54
יש דרישה :???:
הרי זהו פורום דמוקרטי...
אז אין ממש בעייה להקים את זה... כל מה שאני צריך זה שאנשים יירצו

גדי א
Wednesday 20/08/2003, 10:29
אני מעלה את העץ הישן הזה כי זה מאוד עניין אותי
ניסיתי את זה בעצמי וזה השפיע לטובה על הצמחים אבל אחרי כמה זמן הוצאתי כשנבהלתי מהחלודה ופחדתי מההשפעה על הדגים (שחרור מתכות כבדות או אולי העלאת החומציות)
וכמו כן ראתי בפורום דג תגובות מאוד שליליות על הנושא ("מה אתה דפוק????" וכו')
לכן דג זאב אם תוכל לדווח על התפתחויות בנושא או כל אחד אחר שניסה

DAV
Thursday 21/08/2003, 01:43
גדול !!!!

פשוט בכיתי מרוב צחוק !! :lol: :up:

אגב אני ממליץ לרכך את הברגים במיים חמים לפני ההכנסה לתוך האק' !!

:o המינוח הנכון למצב של הברזל הזמין לצמחים הוא כילאט הברזל

בזמנו גידלתי צימחי מים באדנית של בערך 100 ליטר וההיתי מוסיף למים ברזל +

תרכיז ברזל +אצות ים לצימחי בית עולה בערך 15 ש"ח .

הרבה יותר יעיל מבורג !!!

דודו דיסקוס
Thursday 21/08/2003, 12:30
פעם עלה על הפרק להוסיף כדוריי ברזל אשר קונים בקופת חולים...., מישהו או אלמי יודע או זוכר את המינון, והאם זה הצליח?

דודו