צפה בגרסא המלאה : מסנן אוסמוזה

amnon
Sunday 30/12/2001, 23:58
ישנה הצעה באתר דיסקוס
http://www.discus.co.il/ro.htm
יש שם ארבעה אפשרויות , אני אכן מעוניין אבל איזה מהם המתאים ביותר ?, איזה איכותי יותר ?, איזה מהם עושה את העבודה הטובה ביותר ?, קשה להחליט.
האקווריום שלי 120 ליטר
מי הברז קשים למדי לפי בדיקת הערכה של HAGEN אחרי 12 טיפות התחלף הצבע , רמת חציצה אחרי 14
טיפות ,ph -8.
אז מה אומרים המלומדים???

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: amnony בתאריך 2001-12-30 16:03 ]</font>

קובי
Monday 31/12/2001, 00:08
ראשית כל - אנחנו לא מבינים גדולים בערכות של האגן, ולכן היה נחמד אם היית אומר לנו מה הערך המספרי ppm של קשיות המים - אם התחלף הצבע ב - 12 טיפות (וכן הלאה).

במרבית המקרים אין בכלל צורך במסננים כאלה לדגי האקווריום, למעט במקרים הקיצוניים שבהם יש לך הרבה כסף מיותר, או שאתה מגדל דגים רגישים במיוחד (דוגמת דיסקוסים).

עמירם ש.
Monday 31/12/2001, 00:21
קודם כל אתה צריך להשתכנע שאתה אכן זקוק למסנן כזה. מי אוסמוזה הפוכה הם בעייתיים מהרבה בחינות. חסרים בהם מרכיבים חיוניים, ובין השאר חסר בהם חוצץ, דבר היכול להביא לנפילה מסוכנת של pH. למים כאלה חייבים להוסיף חומרים לא זולים על-מנת להחזיר אותם להרכב מתאים לאקווריום.

מים כאלה דרושים רק אם יש סיבה אמיתית לסילוק של חומרים שאין דרך אחרת לסלק אותם, למשל לצורך רביית דיסקוסים או כבסיס למים מלוחים.

הבא גם בחשבון שקצב ההפקה של המים הוא איטי מאוד. מילוי אקווריום יכול להימשך בין יממה לשבוע (תלוי בהספק המסנן ובנפח האקווריום), וגם החלפת מים שבועית יכולה לארוך חצי יום. ואגב, כמות גדולה מאוד של מים מתבזבזת והולכת ישר לביוב.

אינני יודע איזה סוג אקווריום יש לך, אבל להערכתי תנאי המים שלך סבירים, ואם ה-pH גבוה מדי אפשר להוריד אותו במספר אמצעים, כגון הוספת CO2 או חומרים אחרים. בכל מקרה, באקווריום מבוסס רמת ה-pH יורדת בדרך-כלל באופן טבעי בגלל סיבות שונות, כגון עליית ריכוז הניטראטים.

אם אתה בכל-זאת מעוניין בערכה, אני לא ממליץ על הערכות הקטנות של 70 ליטר ביממה - אקווריום של 200 ליטר דורש שלוש יממות למילוי, ובדרך כלל הרבה יותר, כי ההספק הוא תיאורטי. בין שתי הערכות הגדולות, Kent היא חברה ידועה ועל השנייה לא שמעתי (וגם לא מצאתי באינטרנט) - אני מציע להמתין עד שמישהו בעל ניסיון ימסור פרטים אודותיה. הבא גם בחשבון שהמחירים באתר הם ללא מע"מ, והמחיר שתשלם גבוה ב-17%.

amnon
Monday 31/12/2001, 04:52
האקווריום הוא אקווריום צמחיה,המאוכלס ב:
8 סקלרים ,8 סרפים ,4 אלמנות ,4 קריסטלים,זוג גורמי , זוג מולי , 3 סייפנים ושמרלה.
אני אכן משתמש ב-co2 בשיטה שעמירם דוגל בה - שמרים וסוכר , אומנם הצמחיה די משגשגת , אבל ה-ph נשאר כל הזמן 7.8 עד 8.2 , לעומת זאת יש ירידה מסוימת בקשיות המים מ-12 ל-8 טיפות.(לפי ההסבר של המוכר 2-3 טיפות משמעו מים רכים מאוד).אז למה ה-ph לא יורד?

עמירם ש.
Monday 31/12/2001, 05:57
מתוך הדגים שהזכרת, הסקלרים וכל סוגי הטטרות מעדיפים pH נייטראלי, בעוד שהמשריצים (מולי וסייפנים) דורשים pH בסיסי. אינני יודע בקשר לקריסטלים ולשמרלה. כל עוד אתה מחזיק את סוגי הדגים הנ"ל, נראה לי שכדאי לך לכוון ל-pH בסביבות 7.5.

תוכל להגיע ל-pH כזה על-ידי עירבוב של מי אוסמוזה ומי ברז, אבל זו שיטה יקרה ואיטית מאוד. כעצה ראשונה הייתי בודק מה יש לך בפילטר - בעיקר פחם מאיכות בינונית או נמוכה, העלול לגרום לעלייה ב-pH. כעצה שנייה הייתי מגדיל את כמות ה-CO2, משום שיש קשר ברור בין רמת ה-CO2, רמת ה-KH והחומציות (ראה טבלה כאן (http://www.thekrib.com/Plants/CO2/kh-ph-co2-chart.html)). השיטה הטובה ביותר להעלאת ריכוז ה-CO2 היא שימוש בדיפיוזר טוב - איך אתה ממיס היום את ה-CO2 במים? אם כבר יש לך דיפיוזר איכותי, אתה יכול תמיד להוסיף עוד בקבוק שמרים במקביל, כפי שאני עשיתי.

צחי
Monday 31/12/2001, 10:57
אני מוסיף לפעמים מים מזוקקים (ממקור טוב) עלות 25 ליטר היא 30 ש"ח.

עודד
Monday 31/12/2001, 13:43
אני מסכים עם עמירם ש.
למעט שהייתי זקוק בעבר למים מאוסמוזה לצורך רביית סקלרים, לא השתשמתי מעולם במי אוסמוזה לדעתי רק במקרה של רביית דגים ספצפיים או אק' ריפ אנו צריכים להשתמש בהם.

amnon
Monday 31/12/2001, 14:57
עמירם תודה על התשובה המפורטת (במיוחד על הטבלה),ד.א KH מייצג את רמת החציצה או שאני טועה?
על איזה סוג פחם היית ממליץ?

לצחי, מאיפה אתה מסיג מים מזוקקים ,25 ליטר ב-30 ש"ח?
בתחנת דלק זה עולה 3 ליטר 28 ש"ח.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: amnony בתאריך 2001-12-31 07:23 ]</font>

עמירם ש.
Monday 31/12/2001, 17:06
ה-KH אכן מייצג את רמת החציצה.

אני ממליץ על ChemiPure. זה לא בדיוק פחם אלא תערובת של פחם ושל חומרים מחליפי יונים.

amnon
Tuesday 01/01/2002, 22:33
בררתי לגבי מסנן אוסמוזה אצל:
"מ.ו. מפעלי ים בע"מ".בר"ח שנקין בת"א.
יש להם מטהר מים שמפיק 500-600 ליטר (עדלהחלפת גוף הסינון) מחירו 280 ש"ח .לאחר מכן יש להחליף קסטה שמחירה 140 ש"ח .המסנן של חברת
· Aquarium Pharmaceuticals

השימוש שלי במים המסוננים הוא להחלפות שבועיות,
של 25 ליטר בשבוע.
מישהו מכיר את המסנן הנ"ל , מה דעתכם שווה להשקיע במסנן כזה?

elminister
Tuesday 01/01/2002, 22:54
לא לגעת במסנן הנ"ל, חד-משמעית
ואני לא רוצה לפרט מטעמים של לשון הרע

amnon
Tuesday 01/01/2002, 23:00
לפי תגובתך אפשר לקבל איידס ממנו!! :razz:

elminister
Tuesday 01/01/2002, 23:25
תגובתי מבוססת על ניסיון עם המתקן הנ"ל
קניתי אותו והתאכזבתי קשות,
אני לא יודע אם כדאי או רצוי לספר את הסיפור המלא על גבי הפורום גם מטעמים של לשון הרע וגם מפני שהוא מוצר החודש אצל "דיסקוס"
ELMINISTER

amnon
Wednesday 02/01/2002, 00:49
אז אשמח אם תשתף אותי בהודעה פרטית.

עמירם ש.
Wednesday 02/01/2002, 02:21
נדמה לי שציטוט של ידיעה קיימת אינו מהווה עבירה על חוק לשון הרע, אז הנה תרגום הקטע הרלוונטי מביקורת שהתפרסמה כאן (http://www.thetropicaltank.co.uk/rev-twp.htm):

"... לצערי, הצלחתי להפיק רק 72 ליטר לפני שהקסטה נגמרה".

תגובה אחרת באותה ידיעה ציינה שהכותב הצליח להפיק רק 54 ליטרים מן הקסטה, וכן ש"התוספים המצורפים לא יצרו את רמת החציצה וה-pH המובטחים".

צריך עוד?

amnon
Wednesday 02/01/2002, 14:48
תודה לכולם , על התגובה המהירה , טוב שיש את הפורום הזה :up:

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: amnony בתאריך 2002-01-02 06:49 ]</font>

elminister
Saturday 05/01/2002, 00:47
אתה יודע מה?!
שיתבעו אותי!
המוכרת החביבה מרחוב שיינקין הבטיחה הרים וגבעות על המוצתר הנ"ל.
כמגדל דגים ותיק (ולא פרייר) רציתי עצה יותר מקצועית...המוכרת סימה הפנתה אותי את הביולוג של החברה ששמו אשר ,שהסביר לי איך משתמשים במוצר...
עכשיו שלא תבינו לא נכון, על פניו הטכנולוגיה של המכשיר היא אחת מהמבטיחות שיש!! היא נקראת קולונה בשם "מחליף-יונים" אשר מלאה בגרגרים של רזין RESIN אשר סופחות כמעט כל דבר!
התוצאה-מיים נקיים לחלוטין (אפילו יותר ממסנן אוסמוזה הפוכה).
לאחר שקניתי את המכשיר והובלתי אותו אחר כבוד לביתי (המחיר כמובן כתוב באתר). הצלחתי לסנן רק 40 ליטר של מיים לפני שהקסטה נגמרה.
(שלא לדבר שהוא גם נזל-אבל זה פחות אכפת לי).
דרך אגב..אפילו לא סיננתי מי-ברז אלה את המיים של האק' עצמם (חיברתי את המכשיר לצינור היציאה של המים מהפילטר החיצוני).
לאחר שהתלוננתי בפני המוכרת, התשובה הייתה
"אין מה לעשות-אלו הם המיים של ארצינו"
אז קודם כל:אין אמת בפירסום של הפקת 200-600 ליטר!
עבדתי עם מוצרים דומים בפקולטה לביולוגיה באוניבסיטת ת"א ומוצרים דומים כן עובדים!!המוצר הספיציפי הזה לא תקין.
כתבתי MAIL לחברה בח"ול והם אמרו לי ליצור קשר עם היבואן (שדיי התחמק מכל העיניין)

ואם יש משהו שאני שונא, זה לזרוק כסף סתם. (לא אכפת לי להוציא מאות שקלים על מוצר שעובד!).

לסיכום-המוצר מסנן כסף מהכיס, וגורם לרמות שיברון לב גבוהות
*ELMINISTER שניסה לנסח את ההודעה באופן הכי מעודן!*

amnon
Saturday 05/01/2002, 02:41
האמת ,גם שיחת הט"ל עם אותה מוכרת עוררה בי הרבה שאלות :
הפגינה חוסר מקצועיות מפתיע, המשפט הראשון שאמרה , יש פרטיים אודותיו באתר דיסקוס,ולהפתעתי היא פשוט הקריאה מה שכתוב מהאתר (זה היה פתוח לפני).
כששאלתי שאלות נוספות,איבדה את סבלנותה והפנתה אותי ללניר גילת,שלא ענה לט"ל שנתנה. :???: