צפה בגרסא המלאה : הגיגי צמחייה

fish in heaven
Friday 12/07/2002, 13:27
והפעם בתוכנית -
מהו הגובה האופטימילי לאקווריום צמחייה ?
פעם היה לי אקווריום 27 ס"מ (גובה) והלימנופיליה בו הייתה יותר אופקית מאשר אנכית. :wink:
כיום יש לי אקווריום 40 ס"מ גובה - וזה עדיין לא מספיק, גם הלודויגיה וגם הלימנופילה בקצה אופקיות....
לעומת זאת באקווריום גבוה מדי, יש בעיות של תאורה, וגם לפי דעתי העיצוב בעייתי קצת...
אז מה דעתכם ? :green:

ועוד הגיג צמחייה, השמתם לב לעובדה שבד"כ לוקח לאקווריום צמחייה 3-4 חודשים עד שהוא מתייצב וממש מתחיל לפרוח ? לצמחים חדשים לוקח גם איזה חודש - חודשיים, עד שהם מתחילים לשגשג. האם מישהו מכיר צמחים שלא זקוקים לתקופת התאקלמות כזאת ?

elminister
Friday 12/07/2002, 14:21
אם תשאל אותי ונצא מנקודת הנחה שאין בעיה תקציבית, אני הייתי בונא היום האק' צמחייה
בגובה 90 ס"מ עם מנורות T5 (אשר טובות לעומק של יותר ממטר).
הייתי משקיע בחצץ מדושן בדשן הטוב שאוכל למצוא.
ומערכת CO2 משומשת עם ווסת

דשן-250 ש"ח
CO2-500-700
נורות- 600 ש"ח

--------------------
סה"כ - 1700ש"ח~

לא זול אבל במקרה הזה אני לא חושב שתחכה 3-4 חודשים ובתשתיחת הנ"ל לא תהיה בעיה של צמיחה אופקית, זו גם די הוצאה חד פעמית ולמי שהפרוטה מצוייה בכיסו (זה לא אני),
זו אחלה המלצה

ELMINISTER

asaf
Friday 12/07/2002, 16:40
כשיש כסף הכל אפשרי :wink:
לי יש 65 ס"מ גובה, ובינתיים הכל נראה בסדר עם התאורה שלי, למרות שעוד לא ניסיתי לגדל צמחי דשא נמוכים.
אקוריום גבוה הוא הרבה יותר יפה, חוץ מעניין ה"צלילה" כדי לתחזק ותאורה.

לי יש את האק' חודשיים וחצי, ובינתיים הכל כבר התחיל לגדול, ולמשל קניתי שבוע שעבר לודוויגיה שקראתי שצריכה שבועיים כדי להתחיל לצמוח אבל אצלי באק' ראיתי עלים חדשים והיא הוסיפה לגובהה כבר 3 ס"מ בערך.
הלימנופילה גם התאקלמה מהר, קניתי אותה לפני חודש וחצי בגובה של 10 ס"מ, והיום היא כבר מגיעה לפני המים.

Wild Blue
Friday 12/07/2002, 19:29
לפי דעתי ענין העומק זה נושא לדילמה גדולה.
אני חושב שמומלץ לא לעבור את ה60 ס"מ בגלל שמעבר לזה זה מתחיל להיות מאוד לא נוח מעיק ובעיתי לתחזק ולשתול באקווריומים עמוקים יותר. בקשר לבעית התאורה T5 באמת יפתור את זה אבל גם כל מטאל הליד (בתנאי שיתאים לדרישות שצריך לאקווריום צמחיה).
לי היתה היגרופיליה שגידלה ענפים סבוכים באורך של מעל מטר, ועכשיו יש לי אוכינדורס (Echinodorus macrophyllus (http://www.tropica.dk/productcard_1_popup.asp?id=073&mode=close)) שמצמיח גבעולים שבקציהם עלים גדולים ורחבים בצורת לב שאורך העלה עם הגבעול מתקרב למטר.
ככה שגם באקווריומים גבוהים הם יתחילו להתקפל.

3-4 חודשים להתיצב מניסיוני קרוב יותר לחצי שנה :? . הצמחים עצמם אבל זה תלוי בסוגם מהירי גדילה גבעוליים לוקח יום יומים לפעמים. לכיתריים וכדומה לוקח באמת יותר לכיוון של חודש. בקשר לקיצור תקופת התאקלמות למשפחת צמחי Aponogeton "אין" תקופת התאקלמות בגלל שהם בעלי "פקעת" שבה הם אוגרים חומרי תזונה, הצמח ממשיך להתפתח גם לאחר שינוי התנאים ומסתגל תוך כדי. כך שנוצר מצב שאין הוא מפסיק לגדול או להתפתח בגלל שינוי תנאים (אלא עם השינוי יהיה עצום ו/או תהיה גם תוך כדי פגיעה גדולה בצמח (פיזית)).

fish in heaven
Saturday 13/07/2002, 00:55
בקשר לנושא ההתאקלמות, הכוונה היא לא רק לעניין עלים חדשים וצמיחה, הכוונה לאקווריום שבו כבר אין כמעט אצות, וכל הצמחים גדלים ומאושרים. ד"א לפי דעתי לאקווריום גם לוקח מספר חודש להגיע לאיזון ביולוגי מבחינת הדגים, ולא החודש-חודש וחצי של מחזור החנקה.

בקשר למנורות T5, יש עוד שאלה, אם פשוט באקווריום כזה גבוה, האם לא תהיה בעיה שלצמחים למטה כמעט ולא תגיע תאורה?
ד"א מישהו פעם ניסה לפנות שפת נהר? כלומר אקווריום עם שיפוע - בקצה אחד טרריום קטן, שפשוט מתחיל לרדת למטה וכך הצמחים הנמוכים הם ב"שפה" והצמחים הגבוהים הם יותר במרכז? שאת השפה בונים בעזרת קלקר כלשהוא שחסין למים... יכול להיות עיצוב מהמם, ולשלב יפה מאוד בין צמחים גבוהים ונמוכים. הבעיה היא שצריך אקווריום רחב.

ואם מדבר על עיצוב, מה דעתכם על גני וליסנריה - שהיינו ב"נעים במים" אני זוכר שהיה לו אקווריום שחצי ממנו הייתה וליסנריה. מאוד יפה מצד אחד, אבל משעמם...
ד"א אם מישהו רוצה צמחים הוא מוזמן לקפוץ אלי מחר, ולקבל קצת עם חילזונות.

asaf
Saturday 13/07/2002, 01:08
יכול להיות גם אקוריום שירוץ שנה ועדיין לא יהיה מאוזן מבחינת אצות...
דרך אגב, הזזתי כמה פעמים את החרבות אמזון שלי ואת האנוביה, וזה דבר ממש לא מומלץ כי כשהם משתרשים עמוק אז הם "משתרשים" תרתי משמע. אבל הם לאחר כשבוע-שבועיים חזרו לגדול ולהוציא עלים חדשים

דניאל, הייתי מת לבוא לקחת כמה צמחים, אבל אני לא ממש יכול, יש סיכוי כלשהו למשלוח?