צפה בגרסא המלאה : משהו לא בסדר במערכת (הראשונה שלי)

asaf
Sunday 30/06/2002, 15:24
הכנתי סי או 2 ביתי משמרים היום בשעה 11 בבוקר.
לאחר כשעתיים שלוש החלו להופיע בועות בקצה הצינור
בניתי את המערכת שלה יש עוד בקבוק עם מים רגילים כדי להוציא את השמרים וכל השאריות.
מסתבר שיוצא בועה בבקבוק הזה כל 3-4 שניות, אבל מהצינור השני שאמור להגיע לאקוריום, לא יוצא כלום...
שימש בשיטה זאת מפחית את הסי או 2 שייכנס לאקוריום?

shoonra
Sunday 30/06/2002, 15:51
כמעט בטוח שיש לך בעית איטום
צריך להקפיד על איטום טוב, וכשמשתמשים בכמה בקבוקים עם כמה חיבורי צנרת ,יותר קשה לעשות זאת

asaf
Sunday 30/06/2002, 21:42
זה באמת היה בסוף בעיית איטום, אבל עדיין לא יוצאות בועות בתוך האקוריום, מקווה שזה לא בעיית איטום ורק זמני עד שיהיה לחץ חזק מספיק...
בכל מקרה, הכנתי דיפיוזר ממזרק - הוצאתי את הבוכנה, סידרתי חור למטה שיקבע את הצינור במקום, חיברתי צינור מהמזרק לסופו של צינור הפיזור (החליל), הכנתי כמובן לפני זה את התערובת, לפני הדיפיוזר בא גם שסתום חד כיווני, ועכשיו הכל נראה בסדר.
חסכתי 120 שקל בערך והוצאתי על הדיפיוזר 14 שקל (10 על שסתום :flame: ו-4 על צינור 2 מטר...

asaf
Monday 01/07/2002, 14:36
עברו כבר יותר מ-24 שעות מאז ההכנה של הבקבוק עם כל החומרים.
בינתיים יוצאת בכלי מים רגילים בועה 1 כל 2 שניות
מעל פני המים שבבקבוק המייצר פד"ח יש שכבה דקה מאוד של קצף ולא גדולה יותר
כשהכנתי את הבקבוק הוספתי כ-2 כפות סודה, אז יכול להיות שזאת הייתה הטעות, בגלל שהבנתי שהבועות יוצאות במהירות נמוכה מדי, וגם אין מספיק לחץ כדי לגרום לפד"ח לעבור מהבקבוק של המים הרגילים עד לדיפיוזר
יכול להיות שזאת בעיית איטום, אבל אני לא ממש בטוח, כי נראה לי שזה יותר הלחץ.
מה אתם חושבים שלא בסדר, ויותר מדי סודה שמתי?

oyagev
Monday 01/07/2002, 16:08
תבדוק שהשסתום החד כיווני לא מחובר הפוך...
תנסה לנער את המיכל של השמרים.
אם יוצאות בועות במיכל השני ולא באקווריום אז אחד המיכלים לא אטומים.

אני השתמשתי בדבק אפוקסי. יצא אטום ויעיל.

אורן.

asaf
Tuesday 02/07/2002, 10:19
השסתום בסדר, זה בעיית איטום, אין משהו אחר...
בסוף פירקתי את הבקבוק השני וחיברתי את היצנור לישר לדיפיוזר, כלומר מהבקבוק של השמרים לתוך האקוריום בלי בקבוק המים.
בינתיים הדיפיוזר עובד ממש מצוין, הסי או 2 מתמוסס בו ביעילות מרובה, ויוצאת בועה אחת לשנייה. כמה בועות צריכות לצאת?

לאיזה רמה ממוצעת אני אגיע עם בקבוק אחד, ולאיזה רמה של סי או 2 במי האקוריום אני אגיע עם 2 בקבוקים (מחוללים)?

oyagev
Tuesday 02/07/2002, 12:10
איזה דיפיוזר יש לך (מה המנגנון)?
מה נפח האקווריום?

אצלי הכנסתי אבן אויר הכי זולה שמצאתי עם מיכל CO2 אחד, אקוואריום של 40 ל'.

אם אני שם את האבן ממש בקרקעית, יורד ה- Ph מ- 8 לכמעט 7.
זה יותר מידי בשבילי אז שמתי את האבן בחצי גובה ויש לי Ph של בערך 7.5(זה גם כמובן תלוי ב- KH). אצלי KH=10.
יוצאות המון בועות קטנות מאוד מהאבן.

אורן.

asaf
Tuesday 02/07/2002, 16:12
על הדיפיוזר דיברתי בהודעה השלישית בעץ.
נפח האקוריום הוא 400 ליטר, אך אני הולך להוסיף עוד בקבוק של CO2

asaf
Saturday 06/07/2002, 13:33
הכנתי אתמול בקבוק שני, אך השתמשתי במים חמים מדי אני חושב.
בכל מקרה, הסוכר נמס, והשמרים כמעט לגמרי.
נראה לי ששרפתי אותם בחום או משהו, כי המערכת עוד לא מראה סימנים של הוצאת גז בכלל.
יכול להיות :question:

בנוסף חיברתי את שני הבקבוקים המחוללים לבקבוק אחד של חצי ליטר אשר משמש כאוגר את השמרים שעברו, וגם כסופר בועות, כלומר 2 צינורות, כל צינור מבקבוק אחד, שקועים במים, והגז יוצא דרך צינור אחד, שמכיל את תוצרי הסי או 2 של שני המחוללים, ומשם לדיפיוזר.
יש קשר בין מהירות יציאת הבועות, בין צינור מאונך אשר הבועות יוצאות מתחתיתו לבין צינור אופקי שהבועות יוצאות מהצד :question: (או שבצינור אופקי הבועות קטנות יותר ובאנכי גדולות, ולכן יש את אותה כמות סי או 2 שיוצאת).

fish in heaven
Saturday 06/07/2002, 15:06
הי אסף
סלח לי אבל אני לא מבין למה אתה מסתבך עם מערכות כאלה? עצתי לך היא, קודם כל תבנה את המערכת הכי פשוטה - בקבוק, שסתום חד כיווני, צינור, אבן אוויר ומשם תתקדם.
לא בנו את רומא ביום אחד.
ובקשר למים חמים, עזוב את זה, בקיץ מספיק חם.

asaf
Saturday 06/07/2002, 15:24
דניאל, זה המערכת הראשונה שאני בונה אבל זה לא שלא קראתי על זה לפני.
ואין הבדל גדול בין להכניס את הצינור ישר לאקוריום לבין להכניס אות ולעוד בקבוק לפני זה.
זה לא שזה מסובך, זה בסה"כ עוד בקבוק.
בשיטה הפשוטה השתמשתי שבוע שלם ועכשיו אני צריך להוסיף עוד מחולל.
אני יכול להשתמש במפצל ואז לחבר את שני הצינורות לצינור אחד ומשם לדיפיוזר, אבל ככה אין לי סופר בועות, כי הבועות שיוצאות הן של שני המחוללים.
בכל מקרה, עזבו את הקטע הטכני שנייה במערכת, אם משתמשים במים חמים מדי אז המערכת לא תעבוד? (ולא יודע מה הקשר לקיץ...אפשר בקיץ גם להשתמש במים קפואים).

עומרי ע
Saturday 06/07/2002, 20:31
בעיקרון מים חמים הורגים את השמרים, אבל רק בטמפרטורה גבוהה מאוד.
אני לא מאמין שמים חמים מהברז יהרגו שמרים (כל עוד אתה לא מחכה עד שיצאו מהברז מים ממש חמים, כאלו שאי אפשר לגעת בהם).

asaf
Saturday 06/07/2002, 20:49
השתמשתי בקומקום חשמלי (אופס...)
אבל בכל מקרה, עשיתי מערכת חדשה היום אחה"צ ומקווה שתפעל

מישהו יודע לענות לי על השאלה עם קצב יציאת הבועות בהקשר לתנוחת הצינור?

oyagev
Sunday 07/07/2002, 12:21
יש בועות קטנות ויש גדולות.
גודל הבועה מושפע יותר מגודל החור דרכו היא יוצאת וקצב זרימת הגז מאשר הזווית של הצינור.

אבל למה למדוד מספר בועות? למה לא למדוד ריכוז CO2 במים? יותר מדוייק לא?

חוץ מזה:
אם יש זרימה מהירה מדי לטעמך, איך תחליש אותה?
אורן.

asaf
Sunday 07/07/2002, 16:18
בינתיים הזרימה חלשה מאוד.
קשה לי להאמין שתהיה זרימה מהירה, ורוב הסיכויים שלא תהיה.
מדדתי ריכוז co2 במים, אך בגלל שערכת ה-ph שלי היא רחבה, קשה לי לדעת במדויק את הריכוז, אבל שלשום היה כ-6 ppm
היום הוספתי עוד בקבוק (אותו הבקבוק השני שהוספתי לפני כמה ימים ולא עבד, פשוט הכנתי חדש), ובינתיים הוא מתחיל לתסוס, השתמשתי בשמרים מוצקים, הקוביות הרכות, כי כנראה שאחרי שפותחים שקית שמרים של אבקה, זה נהרס לגמרי...)
שיניתי גם את צורת הבקבוקים כי מסתבר שאם צינורות שני המחוללים יוצאים באותו בקבוק מים הסופר בועות, אז כל פעם שיוצאת בועה מצינור אחד, היא דוחפת פנימה את הבועה בצינור השני, ולכן זה מפריע מעט, אז הכנתי שני בקבוקי מים, לכל אחד צינור אחד in ו-out, חיברתי את שניהם במפצל, אח"כ בא השסתום חד כיווני, ומשם לדיפיוזר.
יש הבדל בין השמרים הבאים באבקה לבין אלה שבאים כגרגירים, אבקה?

oyagev
Sunday 07/07/2002, 20:18
לא יודע מה ההבדל, אני משתמש בשמרים שבאים בקוביה ("שמרית").

מה שחשוב זה לא לשכוח שהשמרים הם למעשה חיידקים חיים. לכן, אסור לחמם יותר מידי כי הם ימותו וחובה לשמור במקרר.

asaf
Sunday 07/07/2002, 21:24
וכל כמה זמן כדאי לבדוק את המים לריכוז co2?
כל כמה זמן יכול להיות שינוי רציני (יש לי כ6-7 ppm, כי התחלתי בדיוק את המערכת, אז זה אמור בהדרגה לעלות)

fish in heaven
Monday 08/07/2002, 18:46
הי את השינוי כדאי לבדוק אחרי התחלת עבודת ה CO2, כל הוא עובד לא יהיה שינוי נוסף. מומלץ גם (במקרה שיש שני בקבוקים) להחליף אותם לא במכה אחת, על מנת לא לגרום שינוי גדול מדי למערכת. (זה עוד עבודה, אבל מה לעשות :wink: )