צפה בגרסא המלאה : עוד אחד מראה סימנים לא טובים- התייעצות.

matan27
Saturday 05/09/2009, 12:36
טוב, אז נותרו 4 בלו ג'קים לאחר שבשבועיים האחרונים איבדתי שניים בדרכים תמוהות ודיי
פתאומיות..יכול להיות שאני סתם דואג, אבל למען הסר ספק אתאר את הסימפטומים ואשמח
לשמוע חוות דעת שלכם, בעיקר מי שמחזיק את הדגים.

הדג הקטן ביותר, שונה מהשאר בעיינים שחורות-חומות, במקום צהוב אצל הבריאים והשולטים.
צבע עורו נוטה להיות יותר חזק יותר- פחות לבן-תכלת, כמו אצל הבריאים. ויש כתם כהה מיד
אחריי הזימים כמעט במרכז הגוף (לא יודע אם זה חלק מהפיגמנטיציה). אמנם לא מתבודד,
אבל לעתים מראה התנהגות מעט "אוטיסטית" (בלי לפגוע כמובן) כמו התבודדות מוזרה ליד
הצינורות פילטר, או שחיה לאורך הרקע..

ה"טוב" בכל הסיפור שהוא אוכל כמו כולם, לא נראה שמציקים לו, אך עדיין אין הסבר להתנהגות
הזאת מלבד חשש לחולי.

כרגע אני מאכיל אותם בין השאר בתולעים לבנות שהושרו בג'נרל קיור למען הבטחון ואולי
מניעת התפרצות מחלה.

אגב- ערכי מים טובים, אתמול ושלשום הוחלפו 50 ל' כל יום..חוץ ממנו כל השאר מראים סימנים טובים.

amir1305
Saturday 05/09/2009, 16:50
הוא אוכל?

matan27
Saturday 05/09/2009, 17:46
כן, וגם עולה כשאני בא..

הסממן המדאיג זה קצת עניין הצבע, וההתבודדיות לעיתים. אני מפחד שזה מסמן התחלה של מחלה..

אולי כדאי להוסיף עוד מחסות ולראות אם זה עניין של הצקה?

amir1305
Saturday 05/09/2009, 19:39
אם הוא אוכל נראה שהכל בסדר.

תעקוב.

תנסה גם להנות :wink:

matan27
Saturday 05/09/2009, 19:46
אם הוא אוכל נראה שהכל בסדר.

תעקוב.

תנסה גם להנות :wink:

אני מנסה, אבל אין טיפת נחת מהם:hair:

מתסכל אותי העובדה שאני צריך לעקוב אחר החלשים..אחד הדברים שלא אהבתי בתחביב
בדיסקוסים היה עניין המחלות-מזון-גדילה. באמריקאים חשבתי שהכל פשוט יותר, מסתבר שלא..

בכל אופן יש כמה שכן נותנים מאפשרים להינות מהם, רק חבל שהם 2 מתוך 7 דגים, שכל
אחד מהם שווה ערך לכמעט רבע משכורת:roll:

חוץ מזה כבר הגענו למסקנה שזה דג מיוחד עם מחלות מוזורות ובעיות מיוחדות..יכול להיות שזה התנהגות נורמלית, או סתם משהו..

פיליפ
Saturday 05/09/2009, 20:27
מתן, אמריקאי הוא לא ערובה לבריאות.
מדובר בדג שעבר ריבוי סלקטיבי ולכן הוא חלש גנטית.

ג'ק רגיל תצליח לגדל גם בדלי מים בלי בעיות.

שישו
Saturday 05/09/2009, 20:35
גם לי אתמול הלך בלו אחד ואני מאד מקווה שהשני לא ילך בדרכו.
אני מצטער שקניתי את הדג (כידוע מאד לא זול ) ,דג חלש .
מנסיון לא ממליץ לקנות.

matan27
Saturday 05/09/2009, 20:46
גם לי אתמול הלך בלו אחד ואני מאד מקווה שהשני לא ילך בדרכו.
אני מצטער שקניתי את הדג (כידוע מאד לא זול ) ,דג חלש .
מנסיון לא ממליץ לקנות.

יש משהו במה שאתה אומר, אבל אצלי לדוגמא יש שניים שהם בהמות רציניות- גדלו פי 3 בערך
מכל השאר. שוחים ופעילים כמו שציפיתי שיהיו. שניים אחרים גדלים פחות, צבע נראה כהה יותר,
שאם משווים את זה לחברה הבריאים זה סימן לא הכי טוב..קיצר, נקווה שלפחות ה4 האלו ישרדו
ומתיישהו יחזירו את ההשקעה..

פיליפ, היום אני הרבה יותר "חכם" בנוגע לדמפסים הכחולים. לדעתי הכל מתחיל בחנות,
הסתנוורתי מהצבע ולא שמתי לב לדברים אחרים. היום אני יודע איך נראה דמפסי צעיר בריא,
ובעתיד אדע מה לחפש.

חוץ מזה אני ממש מקווה להגיע לרביה, אפילו עובר לי בראש השגת נקבת טבע בשביל חיזוק
הגנים- חבל שיצא לדג המדהים הזה שם רע.

matan27
Sunday 06/09/2009, 00:10
מצאתי תמונה ברשת של דגיגים בריאים- כנראה הגנטיקה טובה, וכך גם הדגים נראים.
מי שמתכונן לקנות שיסתכל טוב טוב בתמונה:

-עיינים צהובות, לא בולטות.
-צבע תכלת.
-אגרסיבים יחסית ופעילים.
-סנפירים שלמים.
-שמנים.

לי יש 2-3 כאלה, מתוך 6 שהתחילו.
http://i12.photobucket.com/albums/a235/watek/6-22-06012.jpg

שמילי
Sunday 06/09/2009, 04:32
מתן אלה נראים כמו דמפסים רגילים תשים לב שבדמפסים שלנו הצורה אפילו לא הכי דומה לדמפסי הרגיל..
לפחות אצלי זה ככה ויש לי אחד כחול ואיזה 12 רגילים הם לא ממש דומים

matan27
Sunday 06/09/2009, 11:15
אלו כחולים בריאים..כאלו שגדלים טוב וסביר להניח יזכו להגיע לבגרות בלי בעיה. אלו שיש לנו (לי יש משני הסוגים)
לדעתי הפחות מוצלחים גנטית, ולכן גם יותר רגישים ומתפתחים לאט יותר..

אתה מוזמן לראות אצלי- כולם התחילו ביחד מגודל של 2-3 ס"מ. היום יש אחד שלהערכתי כבר כפול מזה ואולי יותר,
אחד בעקבותיו (אלו שנראים כך) ועוד שניים מדדים מאחור.

שמילי
Sunday 06/09/2009, 17:00
אני הבאתי רק אחד שהתנהג סבבה אבל גדל הרבה פחות מהדמפסים הרגילים.
כרגע אני בחן"ל איזה שבוע וחצי אז אין לי מושג מה איתו :)

matan27
Sunday 06/09/2009, 18:55
תהנה קודם כל. שנית שמישהו יקפח עליו עין..לדעתי נפלת על הסוג היותר חלש, אצלי אחד כזה הרגיש לא טוב
בתחילת שבוע ובסופ"ש מצאתי אותו בתהליכי ריקבון מתקדם.:roll:

לדעתי בכחולים אם כבר קונים צריך לקנות לפחות 4, כך מגדילים את הסיכויים לשרידה והגעה לבגרות של יותר אחוזים,
וגם יש יותר סבירות לזכרים.

קשה להינות מהם, אבל מהסוג הגדול זה פשוט כיף..גדלים ואוכלים כאילו אין מחר. גם האגרסיה שלהם בהתאם
כמו שדמפסי צריך להיות (או משהו קרוב לזה..).

יואב הוזמי
Sunday 06/09/2009, 19:01
תהנה קודם כל. שנית שמישהו יקפח עליו עין..לדעתי נפלת על הסוג היותר חלש, אצלי אחד כזה הרגיש לא טוב
בתחילת שבוע ובסופ"ש מצאתי אותו בתהליכי ריקבון מתקדם.:roll:

לדעתי בכחולים אם כבר קונים צריך לקנות לפחות 4, כך מגדילים את הסיכויים לשרידה והגעה לבגרות של יותר אחוזים,
וגם יש יותר סבירות לזכרים.

קשה להינות מהם, אבל מהסוג הגדול זה פשוט כיף..גדלים ואוכלים כאילו אין מחר. גם האגרסיה שלהם בהתאם
כמו שדמפסי צריך להיות (או משהו קרוב לזה..).

מתן, כל האמריקאיים נולדים קטנים יותר מדוגרי פה, אולם אח"כ הם גדלים במהירות ומכפילים את עצמם באורך ולאחר מס' חודשים הם מתחילים גם להתרחב.
זה לא ייחודי רק לג'קים כחולים.:wink:

matan27
Sunday 06/09/2009, 19:10
אני לא משווה את הדמפסים לדגים אחרים, אלא לעצמם..קניתי 6 (7, אבל זה שנטרף לא נחשב..)
כולם היו בגודל זהה של 2-3 ס"מ. היום אחריי חודש שהם אצלי יש שני שליטים מובילים- שנייהם
בעלי צורה דומה, עיינים בריאות וצהובות, שמנים והכי חשוב כבר בערך 7 ס"מ, אולי יותר..
לאומתם שניים נוספים קטנים יותר, כנראה בעלי גנים פחות טובים המאופינים בעיינים גדולות יחסית
לגוף ומעט בולטות, צבע כהה יותר, גדלים לאט מאוד, וכתוצאה מכך גם לדעתי נשלטים ע"י הגדולים
ומתבודדים לעיתים. שניים נוספים אחד שהיה ממש פג מתו.

מסקנה שלי, הכל קשור בגנים- ולכן אני ממש מעוניין להרבות אותם, אלו הבריאים והמרשימים
עם נקבה מהטבע- על מנת להפיץ בארץ את הדג היפה הזה חזק ובריא כמו שהוא צריך להיות.

אגב, מישהו יודע מתיי מזהים בגרות מינים אצל הדמפסים?

יואב הוזמי
Sunday 06/09/2009, 19:21
אתה לוקח ביתר רצינות את נושא הגנים ומנסה לפרש זאת בצורה מדעית.

הדברים פשוטים הרבה יותר בעיקר אם מגדלים את אותו סוג דג.
גדילה בקצב שונה נובעת מ....

1. באמריקאיים...בדר"כ הדגים היותר קטנים אלו הן הנקבות.
2. כמו בבני אדם, גם בחיות ודגים כל אחד גודל בקצב שלו, בייחוד שהחזקים מגיעים ראשונים לאוכל ואוכלים יותר.

לא צריך לעשות דרמה מכל דבר...:wink::lol::D:)8)

matan27
Sunday 06/09/2009, 19:28
גם אני חשבתי ככה לפני שקניתי את הדמפסים, מסתבר שעניין הגנים דבר ידוע אצל הדג הזה בגלל אינברידיג
אינטנסיבי שבהרבה מובנים הרס את הדג..גם מבחינת התנהגות תראה לי דמפסי רגיל שיוכל לחיות בשלום עם ניאונים,
בעוד מגדלים בעולם (ואני עוד מעט) הולכים על השילוב הזה ביחד עם עוד יצורים רגישים שלא היית מעז לשלב
עם דמפסי רגיל.

שים לב לפוסטים בפורום הזה שמוקדם כולו לדמפסי הכחול:
http://bluejax.14.forumer.com/

יואב הוזמי
Sunday 06/09/2009, 19:45
לגבי רגישות, תמותה ומחלות של הג'ק הכחול אני מסכים לחלוטין לטענה של הגנים.

לגבי גדילה והתפתחות מקבוצה שלקחת יחדיו, איש לא ישכנעני.:yeah:

כמו בטבע,בכנרת, בנהרות ובאגמי ארץ ישראל, רואים קבוצת דגים שבאה ללחם שזורקים להם ואז רואים מלמעלה כמה גדלים יש לקבוצה.
הכל שאלה של חזק, פחות חזק,אוכל, אוכל יותר.. זהו נטו.
לא בכל דבר צריך לחפש מתחת לשטיח, או מתחת לפנס רחוב.. הדברים פשוטים הרבה יותר.

sergeyal
Sunday 06/09/2009, 19:51
היי מתן ,מצטער לשמוע על הדגים ,
יש לי שאלה למה אתה מניח שהדגים שלך גוססים (אני לא מדבר על התפתחות איטית) בגלל מגוון גנטי דל ,ולא כתוצאה מזיהום/מחלה/טפילים?

matan27
Sunday 06/09/2009, 20:30
אני לא חושב שהם גוססים, אלו שגססו כבר עברו לעולם אחר..
מה שנשאר זה שנים חזקים ושנים פחות חזקים. ההבדלים בניהם עצומים, הן בגדילה והן במראה.
ואני לא מדבר כאן על הגעה למזון או משהו כזה, אין מלחמות ואין התרעות- האק' גדול יחסית לדגים שנמצאים
בו וכולם זוכים לקבל מזון- רק יש כאלה שמנצלים את המזון בצורה טובה ויש כאלה שאני לא יודע מה עושים איתו.

לי ההבדלים בגדילה נראים הצורה ברורה מאוד, כיוון שיש לי את החמישה ימים שבהם אני לא רואה את הדגים
בכלל, ובסופ"ש כשאני חוזר ההבדלים בגדילה והצורה נראים טוב מאוד. מה גם שהחברה הקטנים והמעוכבים
נותנים פרופורציה לאלו שכן גדלים. השבוע אני מקווה להדגים את זה בתמונה או סרטון.

אגב הוזמי- לדעתי זה כן גנים, בדיוק כמו אצלנו גם בדגים. בטח אצל כאלו שמתרבים בתוך המשפחה או
עם דגים קרובים על מנת לקבל תכונה מסויימת. עוד דוגמה מהאק' שלי זה סוורומים אדומים- לכאורה דג
פשוט, לא בעייתי..אבל מתוך שלושה שהבאתי אחד נשאר ממש מעוכב וצנום, לא היה מותקף או מאויים-
הגיע למזון ובכל זאת לא גדל ואף נסג מאז שהגיע (וביום שישי עבר לחנות)..קשה לי להאמין שמדובר
בעניין של מזון/חזק שורד, אלא בדג שיש לו בעיה כלשהיא, אולי גנטית. ניתן לראות את התוצרים של אינברידינג
בצורה מאוד יפה בדיסקוסים, שם יש המון דיסקוסים שנולדים עם פגמים גנטים, חלקם עם מוזרויות קטנות
שכמעט ולא רואים וחלקם ממש מאבדים צורה או נשארים קטנים ומעוותים- למה? גנטיקה. בגלל זה יש הנוהגים
כל כמה דורות לרענן את הליין עם דג בר, או דג רחוק.

sergeyal
Sunday 06/09/2009, 21:15
אבל חלק כבר הלכו לעולמם ,והבנתי שאתה חושש שיש כמה בדרך.
מה הייתה הסיבה מלחתחילה?
גם דגים שסובלים מטפילים פנימיים יכולים לפתח סמפטומים דומים

matan27
Sunday 06/09/2009, 22:25
לא שלחתי דגים למעבדה, כך שלא ניתן בוודאות לקבוע מה קרה.
דג אחד הפסיק לאכול, לא הראה סימני מצוקה מלבד התבודדות ופשוט דעך עד שמת- ניסיתי לטפל בג'נרל קיור
ולא הועיל. דג שני התגלה עם צואה לבנה, אותו דג היה דג שלקחתי בטעות בגלל הצבע התגלה כמעוות- קטן עם
עיינים בולטות, סממן למשהו לא תקין אצל הדמפסים..גם הוא טופל ומת.

כרגע יש שניים בריאים לחלוטין, ועוד שניים מהסוג הפחות מוצלח (לדעתי), שמדיי פעם מראים סימני מצוקה
דומים לדג הראשון כמו התבודדות והתכהות, אך עד היום אכלו והראו סימנים מעודדים- כך שאני מקווה שזה
סתם דאגת יתר שלי.

הסיבה שני לוחץ על עניין הגנטיקה זה שני הדגים המוצלחים- נראה שהם משהו אחר מכל השאר, לכן
אני חושב שהחברה הקטנים פשוט חלשים יותר טבעית מהגנים והתערובת שנוצרה.

sergeyal
Sunday 06/09/2009, 22:40
תעדכן על ההתפתחויות

matan27
Sunday 06/09/2009, 22:45
בוודאי.

מה שאני בא להגיד בשורה תחתונה זה שבחירת הדגים במקרה שלו בלו דמפסי היא קריטית.

יואב הוזמי
Monday 07/09/2009, 01:02
היי מתן, בא נסכים שאנחנו לא מסכימים.:wink:

matan27
Monday 07/09/2009, 13:13
היי מתן, בא נסכים שאנחנו לא מסכימים.:wink:

גם על זה אני לא מסכים:wink:

matan27
Monday 07/09/2009, 21:04
טוב..חזרתי היום הבייתה עקב שפעת. כולם מגיבים טוב ונראים אחלה, רק שהגדול מכולם עם שובל קצר
של צואה שקופה-לבנה...אוכל,שוחה והכל רגיל רק עם הצואה הזאת. הקסמטיקה?:oops:

ששון
Monday 07/09/2009, 21:57
לא מחייב במה אתה מאכיל

matan27
Monday 07/09/2009, 22:13
NLS, תולעים לבנות,טטרה ביטס,דיסקוס פורמולה קפוא, קצת OSI ניסיתי..לא תפס.

ששון
Monday 07/09/2009, 22:52
יכול להיות שזה תולעים לבנות תאכיל ב-nls ווטטרה ביטס
גם אצלי כשהפלאור אוכל תולעי קמח הצואה שקופה לבנת
בקיצור תעקוב אחריהם ותראה אם זה ממשיך

matan27
Tuesday 08/09/2009, 13:26
הם מבלבלים אותי לגמרי הדגים האלה..יותר גרוע מדיסקוסים:roll:.

האשכול נפתח הפעם עקב דג אחד הקטן. זה היום אוכל ומתנהג רגיל וטוב..
האשכול התפתח לגדול ולמוצלח ביותר שנראה עם צואה חוטית לבנה אתמול. היום התבודד רוב היום ולא הראה נכונות
לאכול כמו תמיד. עכשיו חזרתי עם תרופה של JBL SPIROHEXOL שאמורה לטפל בבעיה, והוא עדיין נשאר
מתחת לסלע שלו, אך צואה הייתה תקינה, כלומר חומה.

שמעו, באמת שהם מטריפים אותי...בקצב הזה אני חוזר לדיסקוסים:wink:

Sprungster
Tuesday 08/09/2009, 13:38
חוזר ואומר וממליץ לך לא להאכיל כל כך הרבה במזון קפוא, פעם בשבוע זה מספיק, מעבר לתולעי דם אדומות/ארטמיה הייתי חודל עם הקפוא במיוחד אם התולעים הלבנות מקשות עליך בזיהוי מחלה ואולי אף תורמות להיווצרותה. אתה פותח פתח לטפילים ולפינוק מיותר שיוביל לחוסר התלהבות ממזון יבש....

העניין כאן הוא INBREEDING. הדגים חלשים כתוצאה מרבייה לאורך זמן בתוך אותו קו דם ללא "חידוש דם". הדגים שלך הם צאצאים לאותם הורים או לכל היותר צאצאים מאותו קו דם ככה שהגנטיקה שלהם היא +- זהה אבל חלק עם גנטיקה טובה יותר מאחיהם/בני דודיהם באופן יחסי.

כתוצאה מכך הם חשופים יותר למחלות...מגלים פחות תיאבון, גדלים לאט יותר. לדעתי לפחות חלקם גם לא ממש רואים טוב...הם תוקפים את המזון בצורה לא מדוייקת הרבה פעמים, תופעה שבג'ק דמפסי רגיל לא מתרחשת.

בקשר לרביה, דגיגי דמפסי רגיל שנולדו אצלי לפני 5 חודש ניסו להטיל היום (הפרדתי אותם)...זה סרט אחר לגמרי. בגרות מינית תוך חמישה חודשים בג'ק דמפסי רגיל (נקבה, הזכרים מוכנים עוד לפני)...עם הכחולים אני חושב שזה סביבות ה-8 חודשים אם לא יותר אבל אני לא יודע את הגיל המדוייק שבו רכשתי את הכחולים שלי.

matan27
Tuesday 08/09/2009, 13:50
האכלה במזון קפוא לא כזו אינטנסיבית, הצורה היחידה שאני משתמש בה כרגע זה במהילה עם תרופה, כי את
זה הדגים אוכלים בהתלהבות.

הדג הבעייתי התורן- אני לא יודע איך ועם מה לטפל כי הסיפטומים שלו מוזרים קצת.

עכשיו לעניין התרופה JBL SPIROHEXOL - איך כדאי להתשמש בה, ובכלל אם כדאי לעשות טיפול כללי- כי
לפי מה שנראה דרך המזון זה לא הכי עובד..

Sprungster
Tuesday 08/09/2009, 13:54
תשיג פאראזיקוונטל.

matan27
Tuesday 08/09/2009, 14:06
החומר הזה נמצא בג'נרל קיור שהשתמשתי בו, לא נראה שהוא אפקטיבי כל כך..