צפה בגרסא המלאה : תנאי מים לשרימפסים מסולווסי

sulawesi
Monday 16/06/2008, 16:16
בפורומים בח"ול ממליצים תנאי מים קשים ובסיסים לג'וקים מסולווסי.

יש לי הרגשה שמשהו "מסריח" שם. האם לדעתכם זה נסיון להטעיה של הספקים באינדונזיה שמחזיקים בשליטה על אזורי הגידול- כדי להקשות על המגדלים?- אם לוקחים בחשבון את המחירים המופקעים והרווח הנאה של כל מי שמעורב במסחר בג'וקים הנ"ל ואת ההתלהבות המוגזמת של החובבים, הגורמת לביקושים עצומים, יכול להיות שיש סיבה לחשוד בהטעייה לצורך קידום אינטרסים מסחריים ואישיים?....

האם יש למישהו מידע אובייקטיבי אמין לגבי תנאי המיים בסולווסי? קשים/רכים? בסיסיים/ חומציים?

אני מתלבט אם להשתמש במי אוסמוזה או מי ברז רגילים. ואם כן אוסמוזה, כמה אחוזים?
וכן, איזה PH לתת להם?
תודה מראש לכל המגיבים.

גלגו
Monday 16/06/2008, 17:43
ליתר דיוק - בסיסיים (PH גבוה - 8 ומעלה ) אך רכים (לא פשוט להשיג) !!!
תלוי בסוג השרימפ המדויק - אך לרובם זה יתאים...
לא לשכוח טמפ' דווקא גבוהה יחסית - אצלי 28מעלות... וכמובן אק' וותיק מאוזן ומבוסס - עשיר במיקרואורגניזמים ואצות (דיאטום במיוחד) .
התנאים הנ"ל אינם "מזימה" של הסוחרים - אלא התנאים השוררים באזורי המחיה הטבעיים שלהם - עדיין אין מספיק מידע וניסיון בעולם החובבים לגביהם אך בסה"כ אלו כנראה התנאים המתאימים ובהם רובם שורדים יפה...
לכל זן יש לבדוק מהיכן הגיע בדיוק ובהתאם לזה לשנות מעט את הפרמטרים (יש מספר מאמרים מדעיים שמקורם במשלחות סקר שנעשו לאזור והמציינים במדויק מה מקורו של כל זן ומה התנאים השוררים באזורי הגידול שלו).
שימוש במי אוסמוזה אפשרי רק במידה ואתה משתמש בתוסף להחזרת המינרלים - יציבות המערכת חשובה יותר מהכל ומי אוסמוזה במיהול גבוה משמעותו מערכת לא יציבה עם קפיצות PH חדשות לבקרים.

אני אישית משתמש ב100% אוסמוזה בעיקר עקב הביטחון והניקיון - אך במקביל במצע ייעודי לשרימפסים, סלעים מינרליים ותוספים ששומרים על מערכת עם PH בסביבות 7.8-8.1 בצורה יציבה ללא קפיצות.
חשוב גם המזון ושאר התנאים - אך למרות שיש לי כיוון והמלצות - עדיין ארצה להמשיך כמה מה"ניסיונות" שלי לטווח ארוך יותר לפני שאוכל להעלות אותם בלב שלם...
בינתיים להקת קרדינלים שורדת ללא תמותה ואני כמעט משוכנע שראיתי מספר נקבות נושאות ביצים (שלא הגיעו כך במקור) .
מקווה שתוך שבועות בודדים אוכל להעלות עידכון מדויק, מפורט ומבוסס יותר (במקום להפריח השערות)...
בהצלחה,
גל

sulawesi
Monday 16/06/2008, 23:31
גל, אתה בבצע בדיקות למים חוץ מPH?
מוליחות?
GH
KH
מגדלים מאירופה ובעיקר מגרמניה ממליצים בפורומים בחו"ל על KH=6 GH=9
מה דעתך?

מים רכים ובסיסים- יש כאן סתירה מסויימת. כדי להעלות את הPH ולהפוך את המים לבסיסים יש צורך להשתמש בחומרים/מינרלים שמקשים את המים. מבחינה תאורתית אולי זה אפשרי אבל אני לא רואה איך אפשר לבצע את זה תכלס בצורה פרקטית.

חגי12
Tuesday 17/06/2008, 00:25
אז אני מבין שהיגעתי לתנאים הדרושים במיקרה וחשבתי שהאקווריום נופל
PH 8.15
GH 10
KH 10
טמפ" 25.5-28
80% אוסמוזה החלפת מים 12ליטר כל שבוע (70 ליטר ס"הכ)

גלגו
Tuesday 17/06/2008, 08:31
כדאי להוריד קצת את הKH...

חגי12
Tuesday 17/06/2008, 08:58
גל השאלה הבאה ברורה איך

גלגו
Tuesday 17/06/2008, 09:20
יש מינרלים ותכשירים שמעלים PH ואינם ע"ב מלחי קארבונט (כמו במי הברז שלנו) - כלומר משאירים את הקשיות הקרבונטית נמוכה = מים "רכים" יחסית.
אני עדיין עושה ניסיונות שונים ומשונים ואעדכן ברגע שתהיה לי תוצאה חד משמעית - בינתיים הכל בערבון מוגבל- אך נראה כי שימוש באבני מינרלים, מצע מיוחד ותוספים באבקה יעשו את זה די בקלות - מבוססים בעיקר על מינרל הנקרא BENTONIT או Montmorillonite שיש לו תכונות חיוביות נוספות.
אצלי הגעתי לפרמטרים כנ"ל גם ע"י שימוש באוסמוזה ודקורציה של סלעי כורכר + סלעים "יבשים" (שלדי אלמוגים) או מעט חצץ אלמוגים ואראגונייט בשקית רשת - אך לוקח זמן למערכת כזו להתייצב על הפרמטרים המתאימים (מספר שבועות) ועד אז יש קפיצות פרמטרים שעשויות להיות קטלניות לשרימפסים.

מסקנות הביניים שלי הן שכנראה דקורציה מתאימה ושימוש באבני מינרלים יספיקו במידה ותתנו זמן למערכת להתייצב.
אם יעשה גם שימוש באוסמוזה + תוספי מינרלים באבקה ומצע ייעודי - המערכת מוכנה ויציבה כבר מיידית על הפרמטרים המתאימים ונשארת כך לאורך זמן.

כדאי מאד להמנע ממצעים לצמחיה (ע"ע אמאנו ושות') שמכילים דשנים שונים, גורמים לקפיצות פרמטרים (במיוחד בהתחלה) ודוחפים את המערכת כל הזמן לפרמטרים שאינם רצויים במקרה של הסולאוסי (זה דורש בקרה יומית ואיזון הפרמטרים ע"ב קבוע בכדי ל"התנגד" להם...).

חשוב להקפיד על היציבות -כנראה יותר חשוב מהכל - במיוחד בהחלפות מים וכו' (אמורות להיות מינימאליות ותוך התאמת הפרמטרים למי ההחלפה מראש) - אפילו בפיצוי אידוי ע"י אוסמוזה יש לעשות בתדירות גבוהה בכדי להמנע משינוי חד.
מבטיח להעלות עץ מסקנות מסודר בשבועות הקרובים - אך זה נראה לי כרגע הכיוון...
גל

ניסו.פ
Tuesday 17/06/2008, 10:45
גל צודק אני שמתי מצע ADA וצריך החלפות מים רציניות בהתחלה
לקחת בחשבון את זה אחר כך המצע מומלץ.
למי שלא מבצע מעקב ורוצה התחלה מהירה אפשר להשתמש בחול קוורץ גודל 1 מ"מ
אנרטי או מצע יעודי שכרגע לא ניתן להשיג ויקר.

חגי12
Tuesday 17/06/2008, 19:58
אצלי המצע בנוי תערובת כבול+חמרה+הומוס למעלה קוורץ
האמת הקמתי את האקווריום בתור ניסוי הכנה לאקווריום צימחיה גדול
השאלה האם להוסיף למשל סלעי כורכר להורדת KH
מה זה תוספי מינרלים איך קונים ? איך מסיגים ?
גם לי יש כמה נקבות קרדינל מחזיקות כדאי לנסות לשנות פרמטרים או לתת
לעינין לזרום ולקות לטוב

nanoland
Tuesday 17/06/2008, 20:00
אני חושב לא לשנות כלום כרגע בן כמה האקווריום?

חגי12
Tuesday 17/06/2008, 20:18
בערך 5 חודשים
מכיל כמות גדולה של שרי שרימפס +נסיון של שלושה סוגים מסולווסי
שרק הקרדינלים במצב טוב